Powstanie pałacu

Dwór Staniszów Dolny, obecny Pałac Na Wodzie według kronikarzy powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Prawdopodobnym zleceniodawcą był Heinrich XXXVIII von Reuss, który w 1786 roku rozpoczął budowę obiektu. Poniższa rycina przedstawia majątek Staniszowa Średniego.

Przebudowa

Około roku 1830 obiekt został przebudowany. Do tego czasu wielkość majątku wynosiła już 1000 mórg . Kronikarz nie wspomina, czy były to morgi pruskie małe, czy duże. O wielkości majątku świadczy opis jego granic zewnętrznych , które przebiegały od Polskiej Górki, w kierunku Cieplic, po najwyższych wzniesieniach i dalej na południowy –wschód , równolegle do drogi na Mysłakowice. Były to jednocześnie granice Staniszowa. Na przełomie XVIII i XIX wieku folwark Staniszów Dolny przeszedł w posiadanie majora Ulricha von Woide z Berlina.

Początek XX wieku

W 1919 r. majątek nabyła wrocławska agencja „ Wiehmer und Schneller”, która podzieliła ziemię na mniejsze parcele i sprzedała nowym nabywcom. Okrojony, jednak nadal duży majątek nabył major Otto von Zobelitz. Po jego śmierci dzierżawcą dworu został Emil Mattig. Następnie folwark został sprzedany państwu , które stworzyło tu ośrodek doświadczalny, podlegający Pruskiemu Instytutowi Zootechnicznemu. Ośrodkiem kierował profesor August Tiemann, specjalista od uprawy paszy dla zwierząt. Jego praca była bardzo ważna, zwłaszcza w czasie wojny , ze względu na zaopatrzenie w żywność napływającej ludności polskiej.

XX wiek

W roku 1945, tuż po zakończeniu wojny, w oparciu o dorobek prof. Tiemanna, utworzono na terenie pałacu Rolniczy Zakład Doświadczalny. Staniszów nosił wtedy nazwę Łącznikowo, jako, że wieś zabezpieczali żołnierze 3 Zapasowego Pułku Łączności, obsługującego Sztab Główny Wojska Polskiego.
Kilka lat później w majątku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. Patrząc z perspektywy czasu zakład był głównym dostawcą miejsc pracy.

Historia najnowsza

W latach 90-tych kompleks po byłym PGR kupili państwo Tadajewscy i rozpoczęli jego gruntowny remont. W 2009 r. pałac i jego otoczenie odzyskały swój blask.
Rodzina Tadajewskich przywróciła obiektowi dawną świetność i dziś dzieli się z Państwem dziełem swojego życia.

Pokój jednoosobowy

Pokój jednoosobowy z jednym pojedynczym łóżkiem. Powierzchnia 23 m2. Z balkonem lub bez. Łazienka z prysznicem.

Dowiedz się więcej

Pokój dwuosobowy

Pokój dwuosobowy z dwoma pojedynczymi łóżkami lub jednym łożem małżeńskim do wyboru. Powierzchnia 30 m2. Część pokoi posiada balkon z widokiem na Karkonosze lub na dziedziniec. Łazienka z prysznicem.

Dowiedz się więcej

Superior

Wnętrze składa się z sypialni i pokoju dziennego. To idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi.
Powierzchnia 60 m2. Widok na Śnieżkę lub na dziedziniec. Łazienka z prysznicem.

Dowiedz się więcej

Apartament

Posiada sypialnię i pokój dzienny, a także łazienkę z wanną i prysznicem oraz osobną toaletę.
Powierzchnia 70 m2. Widok na Śnieżkę.

Dowiedz się więcej

Rodzina w Hotelu

Jeśli marzy Ci się prawdziwie relaksujący pobyt w SPA, a jednocześnie chciałbyś spędzić go z dziećmi, skorzystaj z naszej oferty „Rodzina w Hotelu”. Podczas, gdy Ty oddawać się będziesz pielęgnacyjnym zabiegom, Twoje pociechy spędzą radosne chwile pod okiem animatorów.

Dowiedz się więcej

Karta Pałac Na Wodzie

Ideą programu jest docenienie Państwa obecności w naszym hotelu. Mamy nadzieję, że korzyści dla stałych bywalców sprawią, że będą Państwo jeszcze chętniej gościć w naszych progach.

Dowiedz się więcej

Pakiety pobytowe i promocje

Kontakt

Kontakt

+48 (75) 755 70 31
info@palacnawodzie.pl

Pałac Na Wodzie, Staniszów 23, 58-500 Jelenia Góra GPS: 50°51’41”N 15°43’56”E Bank Spółdzielczy Nr konta: 07 8384 1022 0192 8318 2001 0001 Iban PL07 8384 1022 0192 8318 2001 0001 BIC/Swift POLUPLPR

Konferencje, wesela, bankiety

+48 885 919 660
+48 885 919 659
event@palacnawodzie.pl

Facebook

Odwiedź nas na Facebooku
Zobacz nasz profil

Wyszukaj w stronie

Zapisz się do newslettera

Chcesz być zawsze na bieżąco ? Dostawać informacje o wszystkich wydarzeniach w Pałacu i aktualnych promocjach ? Zapisz się do neweslettera.
Pałac na wodzie 2015 | Projekt i opieka techniczna: Pure Interactive