Ogród naturalistyczny – tak, jak chce natura
Data publikacji 3 marca 2022
Własny ogród to pod wieloma względami miejsce wyjątkowe – nie tylko zapewnia relaks i wypoczynek na świeżym powietrzu, ale również może być źródłem ekologicznych owoców, jarzyn czy ziół. Nie mniej istotne są jego walory wizualne – ogród to miejsce piękne, zielone i kolorowe, które można urządzić na wiele różnych sposobów. Jedną z propozycji jest ogród naturalistyczny. Co trzeba o nim wiedzieć i jak go urządzić?
Najważniejsza zasada ogrodu naturalistycznego
Cel, do jakiego dąży każdy ogród naturalistyczny, to całkowite podporządkowanie najbliższej naturze i otoczeniu. Zasada ta jest kluczowa przede wszystkim pod względem posadzonych w nim roślin. Odpadają więc gatunki egzotyczne, a stawiamy przede wszystkim na to, co najefektowniej rośnie w naszych warunkach geograficznych i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jeszcze lepiej, jeśli postawimy na te najbardziej lokalne rośliny. Ma on wyglądać tak, jakby to sama natura była za wszystko odpowiedzialna, co najwyżej z niedużą ingerencją ludzkiej ręki. Jeśli więc za ogrodzeniem przy chodniku rosną stokrotki, to są one jak najbardziej pożądane w naszym naturalnym ogrodzie.
Jakie duże rośliny posadzić w ogrodzie naturalistycznym?
Myśląc o dużych roślinach mamy przede wszystkim na myśli drzewa oraz większe krzewy. Oczywiście ich wybór i ilość uzależniona jest przede wszystkim od wielkości przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji. Niemniej jeśli warunki na to pozwalają, to w ogrodzie naturalistycznym warto postawić na takie drzewa jak brzoza, wierzba, jarzębina, czarny bez, kalina, berberys pospolity czy nawet sosna – są to gatunki bardzo mało wymagające, które świetnie radzą sobie w naszych warunkach, a przy tym bardzo efektowne – nie tylko odznaczają się piękną korą czy oryginalnymi liśćmi, ale również niektóre z nich posiadają unikalne kwiaty oraz owoce, które nie tylko zwabią zwierzęta do naszego ogrodu, ale możemy także wykorzystać na własny użytek.
Byliny – nieodłączny element ogrodów naturalistycznych
Byliny to rośliny wieloletnie, których nie może zabraknąć w naturalnym ogrodzie. Są to zarówno rośliny cebulkowe, które pięknie kwitną i z ich pomocą możemy wyznaczyć rabaty, jak i płożące się, które będą idealną ozdobą skalniaków i murków z kamieni. Oczywiście różnorodność ich odmian i rodzajów jest ogromna, więc na pewno znajdziemy wśród nich takie, które najlepiej wpisują się w nasze preferencje. Możemy postawić zarówno na tulipany, szafirki i przebiśniegi, które zakwitną już wczesną wiosną, jak i takie byliny jak krwawnica, kosaciec, krwawniki, przetaczniki, goździki, macierzanki, a także pachnące zioła.
Rośliny te należy przede wszystkim dobierać adekwatnie do warunków glebowych i na przykład ilości światła. Ogród naturalistyczny pięknie prezentuje się z paprociami, leśnymi konwaliami czy wiązówką błotną, ale wymagają one dość wilgotnej gleby. W warunkach bardziej suchych świetnie sprawdzą się takie gatunki jak krwawniki, przetaczniki, rudbekia, kocimiętka czy firletka kwiecista. Są efektowne i mają nieduże wymagania, a to jedna z głównych zalet ogrodu naturalistycznego.