palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

Dom

Aranżacja ogrodu przy pomocy betonu architektonicznego

Aranżacja ogrodu przy pomocy betonu architektonicznego

Co warto wiedzieć?

Nowoczesne aranżacje ogrodów powstają przy użyciu wielu materiałów dobrze znanych z innych dziedzin zastosowania. Jednym z przykładów jest powszechne zastosowanie betonu architektonicznego. Ceniony jest nie tylko za swój wyjątkowy i bardzo charakterystyczny wygląd, ale także za doskonałe właściwości użytkowe i swobodę, z jaką można go wykorzystać do wykonania różnych akcesoriów przydatnych w ogrodnictwie.

Beton architektoniczny

Beton architektoniczny to mieszanka przeznaczona na otwarty element konstrukcji tj. tej części, która nie będzie niczym zakryta. Przy wyborze tego rodzaju materiału należy przede wszystkim pamiętać o zwróceniu uwagi na jego parametry wytrzymałościowe oraz klasy ekspozycji, które są wskazane w normie PN-EN 206+A1: 2016-12. Równie ważne jest określenie, jaki efekt estetyczny ma zostać osiągnięty, mają na to wpływ takie cechy jak: porowatość elementu betonowego, kolor elementu, stopień przebarwienia, rodzaj faktury betonu, ilość wiązania w szalunku oraz jakość samej formy, w jakiej wykonamy taki element. Wszystkie te informacje są potrzebne przy doborze betonu architektonicznego. Jeśli chcemy uzyskać gładką, równomiernie zabarwioną powierzchnię ściany, należy pamiętać o dużej odpowiedzialności za wydajność.

Podejście do betonu uległo jednak zmianie wraz z wprowadzeniem mieszanek wykonanych z drobniejszego kruszywa, o bardziej gładkiej i regularnej powierzchni. Nowe gatunki zaintrygowały architektów, którzy coraz częściej zaczęli eksponować surowe, niewykończone tynkiem czy panelami elewacje z betonu. Z czasem materiał trafił również do wnętrz, stając się ozdobą nowoczesnych willi i loftów.

Betonowe donice

Donice ogrodowe z betonu dekoracyjnego to elementy mebli ogrodowych, które idealnie wpasowują się w ogrodową przestrzeń. Jak większość wyrobów z betonu architektonicznego, donice są wykonywane ręcznie, dzięki czemu każdy egzemplarz jest niepowtarzalny. Naturalny kolor betonu i prosty, minimalistyczny kształt donic ogrodowych wydobywają piękno aranżacji roślinnych. Betonowe donice ogrodowe są wodoodporne, mocne i trwałe. Aby zapewnić odpowiednią pielęgnację roślin, doniczki muszą mieć odpowiedni odpływ wody.

Lampy ogrodowe

Jak zaplanować oświetlenie w ogrodzie? Chociaż oświetlenie ogrodu nie jest tak wielką zagadką, jak wybór opraw oświetleniowych do domu, ogólne zasady są takie same. Podstawową zasadą oświetlenia ogrodu jest podział działki na strefy. Oświetlenie powinno być dostosowane do charakteru każdej części witryny. I tak w strefie rekreacyjnej, tj. na tarasie lub altanie światło powinno być zróżnicowane. Postaw na oświetlenie ogólne, czyli na lampy sufitowe, które zawiesisz na dachu tarasu lub na altanie, albo na kinkiety elewacyjne. Takie oświetlenie zapewni w miarę równomierne światło, co pozwoli na swobodne korzystanie ze strefy rekreacyjnej. Ponadto dostępne jest oświetlenie dekoracyjne i dekoracyjne. W tej roli dobrze sprawdzą się światła boczne, które dają światło punktowe. O oświetleniu dekoracyjnym w ogrodzie przeczytasz w kolejnym akapicie. Bardzo ważne jest również oświetlenie strefy wejściowej domu, gdzie najlepiej sprawdzają się kinkiety. Z kolei przy oświetlaniu ścieżek ogrodowych świetnie sprawdziły się lampy podłogowe. Niskie oświetlają najbliższe otoczenie przy ziemi i są dobrą opcją dla małych powierzchni. Jeśli twój ogród jest duży, lepszym pomysłem mogą być wysokie analogi.

Gdzie wziąć materiały?

Istnieje wiele firm zajmujących się aranżacjami ogrodu, które mają materiał i samodzielnie mogą popracować nad wykończeniem waszego ogrodu. Natomiast dla tych, którzy wolą zająć się tym samodzielnie mogą w prosty sposób zakupić wyroby z betonu architektonicznego na wielu różnych stronach internetowych takich jak chociażby https://jadar.pl/.

Udostępnij