palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

Dom

Internetowy kalkulator budowlany – podstawowe informacje

Internetowy kalkulator budowlany – podstawowe informacje

Typowy, internetowy kalkulator budowlany powinien być narzędziem jak najbardziej rozbudowanym. Jego menu nie może się ograniczać wyłącznie do rodzaju budynku i jego powierzchni. Aby szacunkowa wycena była jak najdokładniejsza, konieczne jest przeanalizowanie wielu czynników.

Rodzaj budowanego domu

O tym, ile trzeba będzie przeznaczyć na budowę domu, decyduje przede wszystkim konstrukcja projektowanego budynku. W zasadzie przyszły inwestor może wybierać spośród czterech rodzajów inwestycji: domu parterowego bez piwnicy, domu parterowego z piwnicą, domu piętrowego bez piwnicy i domu piętrowego z piwnicą. Sumarycznie najtańszym rozwiązaniem będzie oczywiście dom parterowy bez podpiwniczenia, aczkolwiek na jego finalną wartość będzie wpływało wiele zmiennych.

Kalkulator budowlany a lokalizacja inwestycji

Dobry, internetowy kalkulator budowlany powinien uwzględniać lokalizację, w której inwestycja zostanie przeprowadzona. Na szczęście w tym przypadku nie trzeba iść w szczegóły. Większość dobrych, internetowych narzędzi posiada specjalne menu, w skład którego wchodzi lista województw. Bądź co bądź, koszt inwestycji realizowanej na Mazowszu będzie inny, od kosztu inwestycji realizowanej na terenie Podkarpacia.

Rozbudowany kosztorys

Kolejnym etapem analizy cenowej będzie rozliczenie materiałów (wraz z ich planowaną ilością), a więc szacowanie kosztów realizacji inwestycji. W dobrym kalkulatorze są one uporządkowane i tym samym przydzielone do określonych elementów konstrukcyjnych budynku. I tak jako konstrukcję budynku należy rozumieć stropy, ściany nośne, fundamenty, ściany działowe, systemy wentylacyjne, a także schody i elewację zewnętrzną. Naturalnie nie można zapominać o dachu, stolarce i wykończeniu wnętrz!

Warianty cenowe w kalkulatorze budowlanym

Jeśli kalkulator budowlany ma być wiarygodnym źródłem informacji nt. szacunkowych kosztów całego projektu, to musi on zawierać dane nt. aktualnych cen materiałów. Ustalenie ich jednoznacznej wartości nie jest łatwe, toteż większość tych narzędzi podaje oscylacyjne koszty. Co więcej, są one często podzielone na wariant tani, średni i kosztowny. W profesjonalnym kalkulatorze powinny również znaleźć się dane nt. konkretnych typów materiałów i różnic pomiędzy nimi. Dzięki temu szacowanie opłacalności ich zakupu będzie dużo łatwiejsze.

Dane specjalistyczne a wiarygodność kalkulatora budowlanego

Każdy wie, że na łączną cenę realizacji inwestycji budowlanej wpływa nie tylko koszt samych materiałów, ale też i robocizny. Dobry kalkulator powinien uwzględnić tą ważną cechę, gdyż jej wartość osiąga niekiedy połowę wartości całej przebudowy. Na cenę robocizny będzie wpływało wiele zmiennych. Lokalizacja, uprawnienia i doświadczenie to główne wartości, którymi kieruje się rynek zarządzania zasobami ludzkimi. Kwestią otwartą pozostaje to, czy dana osoba w tej roli się sprawdzi.

Podsumowując, stosowanie kalkulatorów budowlanych w szacunkowej cenie realizacji inwestycji nie jest może łatwe, ale pozwala przynajmniej z grubsza zaplanować wszystkie swoje budowlane wydatki.

Udostępnij