palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

Dom

Jak oświetlić zewnętrzny korytarz?

Jak oświetlić zewnętrzny korytarz?

Oświetlenie w domach prywatnych trafia do wszystkich typów pomieszczeń, a także do przestrzeni wokół budynku. Coraz więcej osób dostrzega bowiem, jak istotne jest odpowiednie doświetlenie całej posesji, by wydobyć jej walory estetyczne, a także zwiększyć funkcjonalność.
Niezmiernie ważne jest zadbanie o wszystkie ciągi komunikacyjne, w tym zwłaszcza korytarze, również te zlokalizowane na zewnątrz. Czym powinny się wyróżniać lampy trafiające w takie miejsca? O tym napiszemy poniżej.

Oświetlenie korytarza zewnętrznego – do czego się go używa?

W wielu domach prywatnych, a nawet w niektórych budynkach wielorodzinnych, stosuje się zewnętrzne klatki schodowe, prowadzące do mieszkań lub wyższych kondygnacji. Bywają to też galerie, wykorzystywane jako dodatkowa osłona przed wiatrem i palącymi promieniami słonecznymi.
W takich miejscach oświetlenie jest wręcz niezbędne. Dobrze rozmieszczone lampy gwarantują swobodne przemieszczanie się po schodach lub korytarzach. W wielu sytuacjach oprawy oświetleniowe stają się ponadto stylową dekoracją, wpisującą się w całościową aranżację oraz wykończenie elewacji, dodając jej charakteru i elegancji również po zapadnięciu zmroku.
Zdarza się także, że lampy na zewnętrznych, nieosłoniętych korytarzach mają za zadanie doświetlać numer posesji, jeśli znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ciągu komunikacyjnego.
Okazuje się zatem, że zwyczajne lampy potrafią pełnić wiele zróżnicowanych ról na domowej elewacji.

Jakie lampy wykorzystać na korytarzach zewnętrznych?

Gdy dobiera się lampy do zastosowania w ramach zewnętrznych korytarzy, przede wszystkim trzeba wykorzystać modele trwałe i odporne na niszczycielskie czynniki atmosferyczne. Oprawy powinny być zrobione z materiałów niewrażliwych na korozję, zmiany temperatury i działanie promieniowania UV. Każda lampa ma wyróżniać się wysokim współczynnikiem ochrony IP. Dzięki temu, przy wysokiej wilgotności powietrza lub zalaniu wodą, nie dojdzie do groźnego zwarcia w instalacji elektrycznej.
Jakie produkty oświetleniowe stosuje się przy doświetlaniu zewnętrznych ciągów komunikacyjnych? Najczęściej stawia się na niewielkie oprawy ścienne (plafony, oczka wpustowe, kinkiety), montowane wzdłuż całego korytarza. Nie zajmują cennego miejsca, przez co da się umieścić je nawet w ciasnych przejściach. Równocześnie takie lampy wyróżniają się niejednokrotnie ciekawym designem.
Jeśli korytarz jest zadaszony, chętnie wprowadza się w nim lampy wiszące. Bywają to modele sufitowe lub wiszące – wszystko zależy od możliwości oraz upodobań użytkowników. Szeroki wybór takich produktów oferuje choćby strona: https://lampy.it.
Nowoczesne technologie pozwalają wykorzystać w przydomowej przestrzeni nawet wodoodporne taśmy LED. Przy ich pomocy dodatkowo podświetla się ściany, podłogi lub krawędzie schodów. Daje to wystarczającą poświatę do bezpiecznego przemieszczania się oraz tworzy efektowną dekorację przestrzeni.

Idealny system oświetleniowy zewnętrzny – lampy na korytarzach

Lampy na korytarzach zewnętrznych pełnią równocześnie role praktyczne i estetyczne. Dzięki nim można korzystać z ciągów komunikacyjnych wieczorową porą, a przy tym zadbać o piękny wygląd elewacji i całej posesji. Warto zatem sprawdzić, jakie rozwiązania przydadzą się do stworzenia indywidualnej aranżacji w naszych domach.

Udostępnij