palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

Dom

Jak urządzić mieszkanie w stylu paryskiego apartamentu

Jak urządzić mieszkanie w stylu paryskiego apartamentu

Paryż jest stolicą mody, ale też stolicą, w której mieszkania są naprawdę drogie. Nawet małe mieszkanko w centrum to koszt przynajmniej 2 milionów złotych. Trzeba jednak przyznać, że mieszkania w Paryżu mają to coś. Zachwycają pięknem, ale też klimatem. Są przytulne, a przy tym funkcjonalne, ale w żadnym wypadku nie są zagracone. Dziś doradzimy jak urządzić mieszkanie w paryskim stylu.

Styl przez wielkie „S”, czyli kwintesencja elegancji

Styl paryski ma coś w sobie, coś co zachwyca, przyciąga uwagę, ale tworzy też swoisty prestiż miejsca. Wypoczynek czy przebywanie w takim lokum jest przyjemne. Jednocześnie mieszkania w Paryżu mają w sobie dużo funkcjonalności. Są tak urządzone, że nawet małe lokum staje się całkiem przestronne. Dekoracje pełnią w nim ważną rolę, wszak dodają mu charakteru, ale jednak nie są przesadzone. Jedną z dekoracji są antyramy czy też obrazy. Ważna jest również sama kolorystyka. W tym przypadku stawia się na jasne kolory bez zbędnych dekorów. Całość ma tworzyć ponadczasowy styl, ale też schludny efekt. Skoro Paryż uznawany jest za stolicę mody, zaraz obok Mediolanu to i mieszkania muszą być stylowe i przyciągać uwagę. Na szczęście taki styl można stworzyć w swoim mieszkaniu i to przy całkiem niskich kosztach. Dzięki temu można też zwiększyć wartość swojego mieszkania.

Jak urządzić mieszkanie w paryskim stylu?

Mieszkania czy może raczej apartamenty w Paryżu zazwyczaj znajdują się w starych kamienicach, które mają w sobie nieco ludwikowskiego stylu. Same mieszkania Paryżanie urządzali tak, by łączyły wygodę, ale też były eleganckie i rzeczywiście wpisywały się „joie de vivre”, czyli odpowiadały francuskiej radości życia. Nawet w Polsce można postawić na tę zasadę i wprowadzić francuski look do swojego mieszkania i to niezależnie od kubatury. Zacznijmy od tego, że ściany należy pomalować na biało, ale w odcieniu nieco brudnej bieli. Oczywiście ściany powinny być pomalowane do połowy, gdyż w dolnej ich części należy przykleić boazerię angielską. Takie ściany powinny znajdować się w całym domu. Teraz czas na sztukaterię. Jej elementy dodają szyku. Można zawiesić je na ścianie. Jeżeli Wasz przedpokój jest stosunkowo szeroki to poza lustrem o jedną ze ścian należy oprzeć duży plakat w antyramie, ewentualnie obraz inspirowany abstrakcjami. Antyrama plexi do zdjęć także świetnie się sprawdzi. W takich antyramach możecie urządzić jedną ścianę. Czas teraz na dekorację okien i również tutaj macie spore pole do popisu, bo na początek należy wykonać zabudowę karnisza, a następnie zawiesić ciężkie, masywne zasłony i to bez żadnych firanek. Polecamy takie w kolorze szmaragdowym, które są szykowne i gustowne. Jeżeli zasłony będą odsłonięte i ukaże się parapet to na nim koniecznie powinien znaleźć się świecznik.

Jakie meble wybrać?

Paryżanie nie wybierają masywnych meblościanek, a jeżeli już w ich mieszkaniach są jakieś meble, to te inspirowane stylem ludwikowskim, koniecznie posadowione na nóżkach. Można wybrać konsole i to zarówno małe, jak i duże, ale i witryny. Do tego na ścianach można zawiesić półki na książki. Jeżeli zaś chodzi o meble wypoczynkowe, to w tym przypadku must have jest fotel utrzymany w stylu retro z kryształkami, ale też szezlong. Do tego można postawić jeszcze na kanapę koniecznie przykrytą eleganckim pledem oraz koniecznie umieścić na niej poduszki w poszewkach dekoracyjnych. Przy jednej ze ścian może znaleźć się klasyczne drewniane krzesło, które dodaje elegancji, ale też tworzy aurę tajemniczości.

Czas wybrać oświetlenie

Francuzi raczej nie wybierają oświetlenia punktowego, za to stawiają na żyrandole. Koniecznie powinny znaleźć się zarówno w salonie, jak i w przedpokoju czy nawet w sypialni. W tym przypadku nieco przepychu nie zaszkodzi, choć nadal całość będzie utrzymana w dobrym guście. Oczywiście nie może jeszcze zabraknąć lamp stojących, które można umieścić blisko mebli wypoczynkowych. W przedpokoju może znaleźć się retro kinkiet, zaś na stole okazałe lampy stołowe. Duże znaczenie ma też barwa światła i tutaj najlepiej postawić na ciepłą. Pamiętajcie, że dla Francuzów oświetlenie pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną.

Udostępnij