palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

Dom

Jak zrobić drewniany domek na drzewie?

Jak zrobić drewniany domek na drzewie?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Jest to w pełni zrozumiałe. Wiele dzieci marzy o domku na drzewie. Warto zauważyć, że wcale takowego nie trzeba kupować, gdyż można wykonać go samodzielnie. Dziś podpowiemy Wam jak to zrobić, by efekt wizualny przewyższył Wasze oczekiwania. O czym musicie pamiętać wykonując taki domek? Czas na ten temat dowiedzieć się więcej.

Jak zrobić domek drewniany dla dziecka?

Oglądając amerykańskie seriale czy filmy można zauważyć, że często pokazywane są w nich domki na drzewach. Dla Amerykanów takie rozwiązanie jest normalne, natomiast Polacy nadal obawiają się, że domek na drzewie może być niebezpieczny dla ich dziecka. Na szczęście tak nie jest. Domek na drzewie jest świetnym miejscem dziecięcej rozrywki. Może służyć jako warownia czy statek. Przejdźmy jednak już do szczegółów. Wiadomo, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego wybierając drzewo trzeba postawić na takie, które jest maksymalnie stabilne i solidne. Średnica pnia nie może być mniejsza niż 30 cm. Dodatkowo nie powinny występować żadne oznaki pasożytów, czy nawet małych uszkodzeń. Zaleca się montowanie domku na dębach, ale można również postawić na brzozy, klony czy nawet jodły. Gdy macie już wybrane drzewo, to czas zakupić belki, deski, a także dachówki. Niezbędne jest też znalezienie odpowiedniego kleju do drewna. Profesjonalne kleje znajdziesz w Ataszek.pl.

Konstrukcja domu na drzewie

Wybudowanie domku na drzewie nie musi być tak trudne, jak się wydaje. Po wyborze drzewa i doborze materiału można już przejść do listy niezbędnych urządzeń, które także się przydadzą. Wśród nich musimy wymienić piłę tarczową, wiertarko-wkrętarkę, śruby, wkręty do drewna. Na dach przyda się papa. Domek na drzewie buduje się zasadniczo bardzo podobnie jak każdą drewnianą konstrukcję. Montuje się go zazwyczaj na wysokości 2,5 metra. Do tego w oknach trzeba zainstalować dwie listwy, które podzielą przestrzeń na mniejsze części, a więc zapobiegać będą ewentualnemu wypadkowi przez wypadnięciu. Nie można zapominać też o balustradzie. Jednocześnie drzwiczki powinny wychodzić na taras, a dopiero kilkanaście centymetrów dalej mogą znaleźć się schodki. Można wybrać samonośne, które są bardzo stabilne i bezpieczne. Nie zalecamy natomiast wybierania drabinki sznurowej, która jest najmniej bezpieczna.

Od projektu aż do wykończenia

Skoro teorię znacie już bardzo dobrze, to możemy przejść do prac i tutaj budujemy konstrukcję domu z desek, łącząc poszczególne elementy ze sobą. Bazą całej konstrukcji jest w tym przypadku podłoga. Należy ją połączyć wkrętami, a dla jeszcze większego bezpieczeństwa należy jeszcze zastosować klej i w tym przypadku jego zakup jest w pełni uzasadniony, bo takie profesjonalne kleje także do domu się sprawdzą. Deski na wymiar należy docinać za pomocą piły tarczowej. Teraz możemy już przejść do budowy ścian i również tutaj łączymy deski, a przy tym stosujemy wsporniki oraz śruby. Gdy i ten etap jest za Wami, musicie jeszcze wybudować dach, ale tutaj warto postawić na zupełnie prostą konstrukcję i tutaj musicie zastosować materiał, który można wybrć do zadaszenia tarasu.

Kupować czy robić samodzielnie

Oczywiście musicie także zdecydować się na zakup gotowego domku. W tym przypadku cała konstrukcja będzie gotowa i wystarczy tylko montaż. Takie rozwiązanie jest na pewno dużo prostsze. Ale z drugiej strony przygotowanie samodzielnie domku da Wam dużo satysfakcji i zyskacie w oczach dziecka. Zresztą Wasze dziecko może Wam pomagać w pracach, choćby podawać śrubki czy wkręty. Wspólnie możecie również wykończyć domek, np. malując go i również tutaj warto pozwolić dziecku na wyrażenie swojej kreatywności i ekspresji. Można pomalować domek naturalną lakierobejcą. W ten sposób wydobędzie się naturalny rysunek słoi i sęków. Oczywiście można wybrać również farbę do drewna, np. w białym kolorze i stworzyć domek niczym z bajki. Zatem nie warto zastanawiać się dwa razy i warto taki domek przygotować samodzielnie. Zadbajcie jeszcze o wyposażenie. Możecie wykorzystać nawet plastikowe meble z zaoblonymi krawędziami.

Udostępnij