palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

Dom

Korzyści finansowe i środowiskowe z przejścia na pompy ciepła w sektorze mieszkaniowym.

Korzyści finansowe i środowiskowe z przejścia na pompy ciepła w sektorze mieszkaniowym.

Coraz większą wagę przywiązujemy do ekologii i ochrony środowiska. Segregujemy odpady, używamy ekologicznych kosmetyków, odżywiamy się zdrowiej i stawiamy na rozwiązania związane z energią odnawialną. Czasy kotłów na węgiel wreszcie się skończyły i zostały zastąpione przez nowocześniejsze urządzenia grzewcze, takie jak pompy ciepła, które są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także ekonomiczne i wygodne.

Oczekuje się, że rynek pomp ciepła będzie w przyszłości nadal się rozwijał i rósł, zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym. Trendy zmierzają w kierunku rozwoju tańszych pomp ciepła o małej mocy i systemów hybrydowych, które łączą wiele źródeł energii, takich jak: Przykłady: pompy ciepła, moduły fotowoltaiczne, kotły gazowe.

Jakie korzyści niesie ze sobą pompa ciepła (https://sunsol.pl/pompy-ciepla/) w sektorze mieszkaniowym? Jakie są wymagania montażowe pompy ciepła w bloku? – Wyjaśniamy!

Ogrzewanie w bloku i mieszkaniu – jakie rozwiązania są stosowane?

Mieszkania i inne budynki mieszkalne można ogrzewać na różne sposoby:

Poprzez instalację ogólnodostępną, w której główne źródło ciepła znajduje się w pomieszczeniu technicznym, a ciepło dostarczane jest bezpośrednio do każdego mieszkania odpowiednimi rurami. Oznacza to, że w całym budynku znajduje się tylko jedna kotłownia z jednym grzejnikiem. Jednak w każdym mieszkaniu czy pokoju wspólnym znajduje się mała szafka z licznikiem i zaworem. W dużych miastach ciepło dostarczane jest z ciepłowni lub przyłączonych sieci gazowych dostarczających gaz do spalania w kotłach gazowych.

Korzystanie z kotłów zainstalowanych w każdym mieszkaniu. Najczęściej są to kotły dwufunkcyjne, które obsługują centralne ogrzewanie i ciepłą wodę w jednym pomieszczeniu. W naszej ofercie znajdują się gazowe kotły kondensacyjne, które sprawdzają się zarówno w mieszkaniach indywidualnych, jak i jako zespoły zbiorcze w kotłowniach centralnych.

Kotłownie węglowe stosowane są w starszych budynkach, w których nie ma możliwości doprowadzenia przyłączy gazowych lub sieci publicznych. W takich sytuacjach za spalanie komunalnej instalacji grzewczej odpowiedzialna jest osoba wyznaczona przez mieszkańców (lub zarząd, właściciel budynku).

Jeśli jednym z rozwiązań jest instalacja gazowego kotła kondensacyjnego, wymaga to podłączenia gazu i komina, ale czy nie można go zastąpić pompą ciepła? – Wyjaśniamy!

Pompa ciepła – czym jest?

Jest to urządzenie grzewcze wykorzystujące energię niskotemperaturową zmagazynowaną w gruncie, wodach gruntowych lub powietrzu do przekazania energii cieplnej o wysokiej temperaturze do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Działanie pompy ciepła można łatwo wytłumaczyć jako odwrotny proces działania lodówki. W lodówce ciepło jest pobierane z produktu i uwalniane do otoczenia poprzez cewki. Następnie pompa pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je do wnętrza domu.

W Polsce najczęściej wybierane są urządzenia typu powietrze/woda. Jednostka zewnętrzna jest instalowana obok budynku, a ciepło jest uwalniane w celu podgrzania wody wykorzystywanej w domu, zarówno w systemie ciepłej wody, jak i w systemie ciepłej wody. Dom z systemem centralnego ogrzewania.

Wymagania montażowe pompy ciepła do mieszkania

Najpierw należy się zastanowić, czy mieszkanie nadaje się do zainstalowania jednostki wewnętrznej, oraz czy jest to miejsce, w którym można zainstalować jednostkę zewnętrzną.

Aby pompa ciepła mogła wytwarzać ciepłą wodę, wymagany jest zbiornik magazynujący, zwykle o pojemności 200 litrów. Urządzenie to wyglądem i rozmiarem przypomina lodówkę, dzięki czemu jest łatwe w przechowywaniu. Oprócz gabarytów samego urządzenia wymaga również przestrzeni serwisowej oraz miejsca na elementy hydrauliczne, których nie da się ukryć w ścianach.

Większym wyzwaniem jest instalacja jednostki zewnętrznej czerpiącej energię z powietrza. Zmiana sposobu ogrzewania istniejącego budynku i instalacja pompy ciepła nie jest zadaniem łatwym i standardowym. Dzieje się tak dlatego, że opcja instalacji jednostki zewnętrznej powoduje pewien hałas i wymaga odprowadzania skroplin. Rozważając miejsce instalacji jednostki zewnętrznej, należy zwrócić szczególną uwagę na odprowadzanie skroplonej wody i zapobieganie zamarzaniu. Montaż urządzeń należy uzgodnić z administracją lub w przypadku nowych budynków problem omówić z wykonawcą, a montaż pomp uwzględnić już na etapie projektowania. Należy także zwrócić uwagę na hałas wytwarzany przez urządzenie oraz jego wagę.

Korzyści pompy ciepła

  • Ekologia i ochrona środowiska – Jako odnawialne źródło energii pompy ciepła czerpią około 80% energii potrzebnej do pracy ze środowiska naturalnego. Tymczasem 20% to energia elektryczna. Dodatkowo nie wytwarzają szkodliwych emisji i zanieczyszczeń w miejscu użytkowania, jak ma to miejsce w przypadku pieców i kominków w domach jednorodzinnych.
  • Korzyści ekonomiczne – Pompy ciepła oferują znaczne korzyści ekonomiczne w porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła. Zaczynając od samej instalacji, jest to w dłuższej perspektywie znacznie tańsza inwestycja niż kocioł czy kotłownia na paliwo stałe. Wykorzystując energię cieplną uzyskaną z pompy ciepła, nie ma potrzeby stosowania kominów, urządzeń gazowych, kotłowni, magazynów opału itp.
  • Bezpieczeństwo – Pompy ciepła to najbezpieczniejszy sposób ogrzewania systemu. Podczas użytkowania nie ma ryzyka wybuchu (w przypadku instalacji gazowych) lub zatrucia tlenkiem węgla (w przypadku instalacji olejowych lub paliwowych).

Podsumowanie

Inwestycja ta jest tym bardziej opłacalna, że ​​pompy ciepła są najtańszą formą ogrzewania domu, są rozwiązaniem w pełni ekologicznym, a przy tym niezwykle łatwym i bezproblemowym w obsłudze.

Zastanawiasz się nad instalacją pompy ciepła w swoim domu? Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze specjalistami z SunSol, którzy wiedzą o pompach ciepła więcej niż ktokolwiek inny. Stworzymy spersonalizowaną ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij