Najbardziej pragmatyczny kolor w wystroju łazienki to biały. Ale czy to znaczy: najlepszy? I dlaczego tak się w ogóle uważa? Czy jest coś niepraktycznego w innych kolorach? Całkiem zasadne pytania! Przyjrzyjmy się temu.
Dlaczego kolor biały tak dominuje w łazienkach?
Spójrzmy najpierw od tej pragmatycznej strony. Co daje biel?
- Jasność. Zabiegi kosmetyczne – makijaż, golenie, farbowanie – wymagają precyzji i dobrego widzenia, więc również wiele światła. Czysta biel najlepiej odbija światło. Im bielsze pomieszczenie, tym jest w nim jaśniej.
- Prostota oświetlenia. Biała łazienka wymaga mało punktów świetlnych, może wystarczyć jedna lampa na suficie. To upraszcza montaż i zmniejsza rachunki za prąd.
- Niskie koszty. Białe farby, kafelki i okleiny mebli są z reguły tanie, bo są pozbawione wzorów i kolorowych barwników. Ich masowa produkcja jeszcze zmniejsza ceny.
- Łatwe czyszczenie. Na białych powierzchniach wyraźnie widać większość zabrudzeń. Łatwo zatem dopilnować ich czystości.
- Uproszczenie aranżowania. Wykańczanie wnętrza wymaga podjęcia mnóstwa decyzji. Postawienie na jednolitą biel zdejmuje z głowy co najmniej kilka z nich, bo nie trzeba już zastanawiać się nad pasującymi kolorami.
Tak więc faktycznie, biel ma wiele zalet. Rzecz w tym, że każda z nich może stać się wadą, jeśli z nią przesadzić. Śnieżnobiała łazienka jest zbyt jasna, zbyt minimalistyczna, banalna i sterylna. Bardzo ważnym czynnikiem jest nie pragmatyzm, ale samopoczucie domowników!
Przełam monotonię!
Ceramika łazienkowa zazwyczaj jest biała, ale niczemu nie zaszkodzi, aby pozostałe elementy były po prostu jasne. Kafelki instalowane są na lata, za to meble do łazienki łatwiej dokupić lub przestawić. To one mogą stanowić to przełamanie bladej monotonii, aby wnętrze ożyło. Pomogą w tym okleiny, naśladujące drewno. Na przykład jasny dąb sonoma, dostępny dla wielu witryn i regałów łazienkowych AKORD wprowadzi ciepły akcent, który uczyni kąpiel przyjemniejszą. Ciemniejszy jest szlachetny odcień wenge, który może stanowić atrakcyjny kontrast z jaśniejszymi kafelkami. Ciekawie wyglądają połączenia jasnego i ciemnego drewna, na przykład jasna szafka z ciemnymi drzwiczkami lub odwrotnie. Jeśli zaś nie jesteś fanem widoku drewna w łazience, zastanów się nad nietuzinkowym wykończeniem: wyrazisty kolor czerwony lub czarny z połyskiem. Może to trochę przyciemnić pomieszczenie, ale czy stanowi to kłopot? Nowoczesne, energooszczędne świetlówki i LED-y i tak minimalizują zużycie elektryczności. A przecież przełamywanie monotonii to właśnie odchodzenie od przesadnego minimalizmu!
Przejrzyj zatem osobiście szczegóły ofert mebli łazienkowych i wybierz meble do łazienki, z którymi będziesz czuć się najlepiej.