palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

BudownictwoOgród

Staw kąpielowy zrób to sam w ogrodzie

Staw kąpielowy zrób to sam w ogrodzie

Staw kąpielowy jest ciekawą alternatywą dla klasycznego oczka wodnego.

Czym jest staw kąpielowy?

W ostatnich latach stawy kąpielowe cieszą się bardzo dużą popularnością i coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie w swoim ogrodzie. Są określane również mianem ekobasenów i mają zdecydowanie bardziej naturalny wygląd niż klasyczne baseny. Nie trzeba korzystać z chemicznych środków, żeby utrzymać czystość w takim zbiorniku. Staw kąpielowy prezentuje się znacznie lepiej pod względem wizualnym, a do tego jest stosunkowo tani w utrzymaniu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że pełni jednocześnie funkcję oczka wodnego oraz basenu. Zbiornik wodny powinien być przede wszystkim spójny z krajobrazem otoczenia. Należy pamiętać o doborze naturalnych filtrów oraz specjalnej roślinności, która umożliwi utrzymanie stawu w czystości. W tym artykule wyjaśniamy czym jest staw kąpielowy zrób to sam w swoim ogrodzie. Warto mieć na uwadze, że budowa stawu kąpielowego jest zupełnie inna niż klasycznego oczka wodnego. Trzeba pamiętać, że staw dzieli się na część regeneracyjną oraz rekreacyjną.

Wyznaczanie stref

Część regeneracyjna jest przeznaczona dla roślin, których zadaniem jest oczyszczanie wody, natomiast część rekreacyjna służy do zabawy oraz kąpieli. Im większa strefa regeneracyjna tym lepiej, ponieważ koszty zakupu urządzeń do poprawy jakości wody są zdecydowanie mniejsze. Część rekreacyjna jest znacznie głębsza i wyróżnia się pionowym brzegiem. Strefa regeneracyjna musi być płytsza, ponieważ rośliny powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki rozwoju. Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór właściwego miejsca dla stawu kąpielowego. Trzeba mieć na uwadze, że staw kąpielowy w sezonie letnim powinien być oświetlony przynajmniej osiem godzin dziennie. Należy także zachować odpowiednią odległość od drzew, żeby spadające liście nie wpadały do zbiornika. Po wybraniu miejsca można się zabrać do przygotowania projektu stawu kąpielowego. Warto dłuższą chwilę zastanowić się jaki kształt chcemy uzyskać.

Powierzchnia stawu kąpielowego

Powierzchnia części rekreacyjnej powinna wynosić przynajmniej 50 m2, żeby można się było w pełni zrelaksować i wypocząć. Ważne, żeby staw kąpielowy wyglądał naturalnie. Wcale nie musi być geometryczny oraz idealny, ważne, żeby tylko pasował do ogrodu. Do budowy stawu kąpielowego można przystąpić, gdy projekt jest już gotowy. Najpierw trzeba wykonać roboty ziemne oraz wytoczyć kształt na bazie projektu. Kolejnym etapem jest przygotowanie poszczególnych stref. Na początku powinna powstać część kąpielowa, a dopiero później regeneracyjna. Do wykonania prac technicznych lepiej zatrudnić doświadczonych specjalistów, którzy się na tym znają. Oczywiście można próbować samodzielnie zbudować staw kąpielowy, ale nie jest to proste zadanie. Budowa ekobasenu wymaga dużej wiedzy oraz umiejętności, a do tego jest to dosyć czasochłonne. Koszty są zdecydowanie niższe, niż w przypadku budowy tradycyjnego basenu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dotyczy to również eksploatacji. Za metr kwadratowy trzeba zapłacić od 800 do 1400 złotych. Finalna cena jest uzależniona od wielkości stawu.

Udostępnij