palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

DomOgród

Urokliwa ścieżka w ogrodzie – aranżacje

Urokliwa ścieżka w ogrodzie – aranżacje

Krótko przycięte, jednorodne trawniki nie tylko wychodzą już z mody, ale również są nieciekawe i nieefektywne w utrzymaniu. Jednak między rabatkami czy nawet w bujnym, przypominającym łąkę trawniku ogrodu w stylu angielskim nadal trzeba się jakoś poruszać. Żeby to ułatwić, warto uwzględnić w projekcie ogrodu przebieg ścieżek, które możemy zaaranżować według własnego gustu, sami lub z pomocą fachowców. Jakie są przykładowe aranżacje ścieżki ogrodowej?

Brukowana ścieżka w ogrodzie?

W dużym ogrodzie, w którym spacer między rabatkami z różnymi rodzajami kwiatów, oczkiem wodnym a plantacją pomidorów zajmuje nieco czasu, a wolne przestrzenie zajmuje zróżnicowany i dość wysoki trawnik z dzikimi kwiatami, ścieżki możemy po prostu wybrukować. Oczywiście węższe niż podjazd do domu i z wybranego przez nas, ładnego kamienia, sprawią, że nasz ogród będzie wyglądał bardzo elegancko, jak przemyślany i zadbany park w miniaturze. Można dobrać dowolny kolor, wielkość czy kształt płytek, a nawet zdecydować się na szachownicę czy mozaikę, jeśli zależy nam na bardziej ekstrawaganckim efekcie.

Mając do dyspozycji dużą przestrzeń, nie musimy obawiać się, że brukowana ścieżka w ogrodzie będzie wyglądać nienaturalnie. A wręcz, kiedy już zdecydujemy się na naturalny lub częściowo naturalny trawnik, ścieżki będą nie tylko wyglądać bardzo malowniczo, ale też umożliwią poruszanie się po naszym ogrodzie osobom, które nie lubią wchodzić na łąkę. Łąki kwietnie, „dzikie” trawniki, oprócz walorów estetycznych o wiele większych niż ma jednogatunkowy trawnik, wymagają o wiele rzadszego podlewania i koszenia, a także nie wysuszają ziemi i wspomagają utrzymywanie wysokiej biologicznej różnorodności w miastach i na przedmieściach.

Magiczny nastrój

Nawet na niewielkiej działce można stworzyć przestrzeń, którą najłatwiej opisać jako tajemniczy ogród – urokliwy zakątek, w którym niemal można się zgubić, a na pewno chce się usiąść w wiosenny poranek z kawą i książką. W tym wypadku również, poza rabatkami na konkretne gatunki kwiatów, polecamy trawnik w formie łąki kwietnej – ogród, w którym dużo się dzieje, będzie sprawiał wrażenie większego.

Do magicznego nastroju tajemniczego ogrodu będą pasowały bardziej naturalne i subtelne rozwiązania. Ścieżkę można wyznaczyć, układając na wybranej trasie specjalnie do tego celu przeznaczone, płaskie kamienie. Kładziemy je nieregularnie, w niewielkich odstępach, żeby sprawiały wrażenie położonych tam siłami natury, a na końcu takiej ścieżki możemy ustawić kolejny urokliwy element – ławkę, huśtawkę czy poidełko dla ptaków i owadów.

Podobny efekt możemy uzyskać, używając plastrów drewna zamiast kamieni. Są bardzo dekoracyjne, szczególnie przekroje pnia, jedynym mankamentem jest to, że nawet dobrze zaolejowane i zabezpieczone drewno prędzej czy później trzeba będzie wymienić. Można również użyć drobnych kamyków, z których usypiemy wąskie ścieżki, a to rozwiązanie wymaga z kolei częstej pielęgnacji – zagrabiania kamyczków na ich miejsce. Jednocześnie umożliwia to łatwe zmiany położenia ścieżki.

Udostępnij