Stworzenie własnego przydomowego warzywnego ogródka to świetna alternatywa dla warzyw kupowanych w sklepie. Własnoręcznie wyhodowane warzywa będą zawsze świeże, ekologiczne i pełne smaku oraz pozwolą nam zaoszczędzić odrobinę pieniędzy. Zatem jak się zabrać za uprawę warzyw w ogrodzie?
Wygospodarowanie miejsca na warzywnik
Planując stworzenie własnego warzywnego ogródka, trzeba najpierw znaleźć odpowiednie miejsce, w którym wybrane przez nas warzywa będą miały optymalne warunki do wzrostu. Ważne, aby to miejsce było dobrze nasłonecznione, a gleba dostatecznie użyźniona. Jeśli stan gleby pozostawia wiele do życzenia, można też zastosować specjalne nawozy dostępne w każdym sklepie ogrodniczym. Miejsce, w którym posadzimy nasze warzywa, warto odgrodzić od reszty ogrodu na przykład małym drewnianym płotkiem. Wydzielenie takiej specjalnej strefy dla sadzonek jest szczególnie ważne, gdy mamy małe dzieci lub zwierzęta, które mogą nawet niechcący, w trakcie zabawy zniszczyć nasze uprawy.
Warzywa w ogrodzie dla początkujących
Osoby niedoświadczone w uprawie warzyw powinny zacząć od mało wymagających odmian, żeby szybko się nie zniechęcić. Dobrym pomysłem będzie zatem posianie rzodkiewki, kopru, mięty, bazylii, szczypiorku, czy sałaty. Dysponując większą ilością miejsca, warto także siać ogórki, marchew oraz pietruszkę. Odrobinę trudniejsza jest uprawa pomidorów, które trzeba regularnie podwiązywać oraz intensywnie i często podlewać. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by i je posadzić w warzywnym ogródku, do tego celu można też kupić specjalne donice, dzięki którym będzie łatwiej utrzymać w ryzach nadmiernie rozrastające się pomidory.
Kiedy rozpocząć tworzenie warzywnika i jak o niego dbać?
Chcąc cieszyć się świeżymi warzywami, nie można zwlekać ze stworzeniem warzywnika do ostatniej chwili. Ponieważ większość warzyw trzeba zasiać zdecydowanie wcześniej, by móc na lato, czy jesień zacząć zbierać plony. W zależności od rodzaju warzyw pracę można rozpocząć już w marcu, kwietniu, maju lub czerwcu. Ważne, by nie przegapić optymalnego momentu na zasianie danej rośliny. Warzywa w ogrodzie trzeba też regularnie podlewać oraz pilnować, aby nie zaatakowały ich żadne insekty. Zagrożeniem dla naszych warzyw mogą być również ślimaki, krety lub inne okoliczne zwierzęta. Dlatego od momentu posadzenia warzyw, należy systematycznie doglądać danej grządki i od razu reagować na wszelkie powstałe problemy. Niektóre warzywa, jak na przykład ogórki mogą za szybko się rozrastać i przeszkadzać innym roślinom, w tym przypadku również powinniśmy na bieżąco obserwować nasze warzywa i odpowiednio je przycinać lub przesadzać. W razie dłuższej nieobecności warto też poprosić zaufaną osobę o podlewanie warzyw, żeby nasza praca nie poszła na marne.
Warzywa w ogrodzie to marzenie wielu z nas, dlatego warto poświęcić swój wolny czas na stworzenie praktycznego warzywnika. Pierwszy sezon może być dla nas trudny i zapewne nie wszystko od razu nam się uda, jednak z każdym kolejnym rokiem powinno być już tylko lepiej.