palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

BudownictwoDom

Wyjaśniamy jak ocieplić komin wełną z zewnątrz

Wyjaśniamy jak ocieplić komin wełną z zewnątrz

Izolacja komina jest niezwykle ważna, ponieważ może rozwiązać problemy z niewydolnością kanałów wentylacyjnych. W tym artykule wyjaśniamy, jak ocieplić komin wełną z zewnątrz.

Jak wykonać ocieplenie komina?

Ocieplenie z wełny mineralnej powinno być dobrze wykonane, ponieważ tylko wtedy można się zabezpieczyć przed rozprzestrzenianiem pożaru. Izolacja komina zazwyczaj jest robiona według podobnego schematu i przy wykorzystaniu materiałów niepalnych. Największe problemy może sprawić izolacja komina zewnętrznego, który jest dostawiony do budynku. Z izolacją komina na nieogrzewanym strychu powinny sobie poradzić nawet mało doświadczone osoby. Naturalny ciąg grawitacyjny jest dużo słabszy w wychłodzonym kominie. Użytkownicy kotłów na stałe paliwa, takie jak drewno i węgiel powinni o tym doskonale wiedzieć. Produkty spalania mogą się nawet cofać do pomieszczenia, póki kanał dymowy się odpowiednio nie rozgrzeje. Warto zwrócić uwagę na fakt, że komin bez żadnej izolacji traci wiele bardzo dużo ciepła. Jeśli go odpowiednio nie ocieplimy to będzie rozgrzewał się bardzo słabo i powoli.

Ciąg kominowy

Problem może być jeszcze większy w domu, w którym korzysta się z nowoczesnego kotła. Z reguły w takich urządzeniach temperatura spalin lub dumy jest dużo niższa niż w starych urządzeniach. Takie kotły potrzebują silniejszego ciągu kominowego, ponieważ mają rozbudowane wymienniki cechujące się dużym oporem przepływu. W zimnym kominie ciąg kominowy jest jeszcze słabszy. W przypadku kominów wentylacyjnych również można odczuć osłabienie ciągu, które z reguły jest wywołane wychłodzeniem. Działanie wentylacji grawitacyjnej może poprawić otulina z wełny mineralnej. W domach jednorodzinnych może być problem z jej skutecznością. Izolacja komina z wełny mineralnej może zapobiec zjawisku kondensacji. Kondensacja polega na skraplaniu się wody ze spalin na wychłodzonych ściankach kanału kominowego. Podczas montażu wełny na kominie, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed wodą deszczową.

Zalety ocieplonego komina

Do ocieplenia komina najlepiej wykorzystać wyroby niepalne ze względów bezpieczeństwa. Jest to bardzo ważne, bo w innym wypadku pożar mógłby się bardzo szybko rozprzestrzenić. Izolacją niepalną jest wełna mineralna, która jest powszechnie stosowana do ocieplenia kominów. Producenci systemów kominowych również używają wełny mineralnej. Można ją wykorzystać jako otulinę wewnętrznych kanałów spalinowych oraz dymowych. Na rynku dostępne są odmiany o dużej gęstości. Nawet w warunkach rozwiniętego pożaru wełna mineralna nie rozprzestrzenia ognia, ponieważ jest materiałem niepalnym. Dobrze wykonana izolacja zabezpiecza nas nie tylko przed stratami ciepła. Można w ten sposób znacząco podnieść odporność ogniową poszczególnych elementów budynku. Wełna mineralną jest dodatkową warstwą ochronną między elementami palnymi a kominem. Komin może w każdej chwili ulec uszkodzeniu, dlatego trzeba być na to przygotowanym. Zwykła odmiana wełny mineralnej powinna całkowicie wystarczyć. Do zewnętrznego wykończenia można wykorzystać tynk mineralny.

Udostępnij