palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

Dom

Z czego budować dom? – Ważna decyzja, która może nas dużo kosztować

Z czego budować dom? – Ważna decyzja, która może nas dużo kosztować

Budowa domu to długotrwały proces, który wymaga od nas nie tylko znacznego wkładu finansowego, ale także trafnych decyzji, które sprawią, że w nowym domu będziemy czuć się komfortowo i będzie nam długo oraz wydajnie służył. Jedną z kluczowych kwestii jest ta, z czego budować dom. Mamy tutaj co najmniej klika najbardziej popularnych materiałów, które sprawdzą się jako budulec ścian zewnętrznych.

Gotowy projekt czy samodzielny wybór?

Jeśli decydujemy się na gotowy projekt, to zazwyczaj mamy już w nim określone, jakie materiały należy zastosować na poszczególnych etapach prac budowlanych i wykończeniowych. Gotowe projekty najczęściej są dość proste, nieskomplikowane i obejmują budynki o prostej bryle i w najbardziej popularnych metrażach. Jeśli jednak posiadamy bardzo wąską działkę, lub wprost przeciwnie, bardzo szeroką, a nasza wizja domu odbiega nieco od tych standardowych, to wtedy musimy zamówić indywidualny projekt, a tym samym mamy także wpływ na rodzaj materiałów, jakie zostaną zastosowane w czasie budowy. Możemy więc postawić na tej najbardziej popularne lub inne, jeśli tylko mamy takie życzenie.

Z czego budować dom? – Materiał adekwatny do warunków

Niezależnie od tego, jak duży będzie dom, to koniecznie musi on zapewniać nam komfort nie tylko latem, ale i zimą. Dlatego wybór odpowiedniego materiału jest kluczowy dla jakości i wytrzymałości budynku. Obecnie dąży się także do tego, aby każdy dom był jak najbardziej energooszczędny, więc stawia się przede wszystkim na takie materiały, które zapewnią również dobrą izolację termiczną oraz akustyczną.

Materiał, z którego zostanie wybudowany dom, powinien także wpisywać się w warunki, jakie w tym miejscu panują. Bierze się więc pod uwagę stosunki wodne czy rodzaj gruntów na działce. Istotny jest także sam czas, w jakim ma dom powstać, ponieważ niektóre materiały pozwolą na postawienie budynku w tempie niemal ekspresowym, a inne zajmą zdecydowanie więcej – nawet kilka lat. Nie wszystkie materiały są równie łatwe w obróbce i posiadają wszystkie podstawowe elementy do powstania ścian, np. nadproża. Warto to uwzględnić w swoich planach, szczególnie gdy liczymy na szybkość realizacji inwestycji.

Z czego budować dom – rodzaje materiałów

Do dyspozycji mamy co najmniej kilka najbardziej popularnych materiałów, które mogą różnić się zarówno co do swoich właściwości i parametrów, a także ceny, która czasem jest decydująca przy budowie domu. Można przede wszystkim postawić na materiał, który od lat wykorzystuje się do tego celu, czyli ceramikę tradycyjną, tj. popularne cegły i pustaki. Alternatywą dla tego rozwiązania jest ceramika poryzowana czy silikaty. Oczywiście nowoczesne technologie sprawiły, że materiały te odznaczają się coraz lepszymi parametrami. Innym rozwiązaniem jest beton komórkowy, który również odznacza się bardzo dobrymi właściwościami. Z czego budować dom, który wpisuje się w nowoczesne trendy? Jest to przede wszystkim drewno, które coraz częściej wykorzystywane jest do tego celu, a także szkło, bale lub keramzytobeton. Są to jednak materiały z wyższej półki cenowej.

Udostępnij