System nawadniania ogrodu zrób to sam jeszcze dzisiaj!
Data publikacji 17 stycznia 2022
Jednym z najważniejszych elementów, które decydują o właściwym wzroście roślin jest odpowiednia wilgotność. Każda roślina potrzebuje wody, niezależnie od tego, czy jest to drzewo, krzew, warzywo, czy może kwiaty.
Czym jest system nawadniania ogrodu?
Zlokalizowany pod ziemią zespół rur podłączonych do sieci wodociągowej domu to system nawadniania ogrodu zrób to sam jeszcze dzisiaj. Już na początku urządzania ogrodu warto zdecydować się na instalację systemu nawadniania. Nawadnianie ogrodu łatwiej jest zaplanować, gdy nie ma jeszcze posianej trawy oraz roślin. Wtedy można swobodnie stworzyć wykopy pod zraszacze oraz rury. Położenie instalacji będzie trudniejsze w przypadku zaaranżowanych ogrodów. W takiej sytuacji możliwe, że trzeba będzie zniszczyć trawnik lub niektóre rośliny. Osoby posiadające duże działki powinny się zastanowić nad nawadnianiem ogrodu przy użyciu systemu zraszaczy. Na małym podwórku wystarczający będzie wąż ogrodowy do podlewania, ale na większej powierzchni jest to bardzo czasochłonne i problematyczne.
Przygotowanie systemu
Systemowe nawadnianie ogrodu może pomóc zaoszczędzić wiele czasu. Przygotowanie projektu jest prawdopodobnie najważniejszym etapem pracy. Należy pamiętać, że zraszacze muszą obejmować powierzchnię, na której znajdują się rośliny. Samodzielne przygotowanie systemu nawadniania wymaga dużej wiedzy u umiejętności. Na rynku działa wiele firm, które sprzedają elementy do systemów nawadniających. Sklepy oferują także dostawę projektu razem z zakupionym towarem. W ten sposób można bardzo łatwo oszacować liczbę potrzebnych zraszaczy. Projekt można wykonać samemu, jeśli czujesz się na siłach, ale trzeba mieć na uwadze, że jest to czasochłonne. Samodzielne wykonanie projektu jest też bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ gotowe systemy są z reguły droższe. Do nawadniania ogrodu potrzebne będą przede wszystkim rury, które rozprowadzają wodę. Oprócz tego trzeba zakupić zraszacze, pompy oraz rozdzielacz. Może brzmi o prosto, ale sprawa staje się bardziej skomplikowana, gdy przyjrzymy się temu z bliska.
Rozprowadzanie wody
Rury z polietylenu są wykorzystywane do rozprowadzania wody w systemach, które zapewniają nawadnianie ogrodu. Takie rury są łatwe do łączenia, a do tego wytrzymałe i niezwykle elastyczne. Do rur trzeba będzie jeszcze dokupić trójniki oraz odpowiednie złączki. Z projektu systemu nawadniania można się dowiedzieć, ile elementów łączących trzeba będzie kupić. Rodzaj zraszaczy wybieramy po rozprowadzeniu rur. Wybór zraszaczy zależy głównie od rodzaju roślinności, która znajdzie się w ogrodzie. Dużym uznaniem cieszą się zraszacze wynurzalne, które podczas podlewania unoszą się nad powierzchnią gruntu. Wynika to z dużego ciśnienia wody. Warto zwrócić uwagę na fakt, że są to prawdopodobnie najbardziej popularne zraszacze w systemach ogrodowych. Są funkcjonalne, a do tego niewidoczne i dyskretne. Na rynku dostępne są zraszacze wynurzalne rotacyjne oraz statyczne. Warto dodać, że zraszacze rotacyjne są wyposażone w specjalną głowicę, która się obraca i kieruje strumień wody w jednym kierunku.