Cyrkulacja powietrza w domu – co trzeba o niej wiedzieć?
Data publikacji 1 marca 2022
Choć każdy przynajmniej raz słyszał o tym, jak ważny jest dopływ świeżego powietrza do mieszkania lub domu i jak ważne jest to, aby otwierać okna, wietrząc pomieszczenia nawet w zimie, to jednak mało osób ma jakąkolwiek wiedzę na temat tego, jak powinna wyglądać cyrkulacja domowego powietrza. Jak się okazuje, zaskakująco mała grupa mieszańców wie, że dobry dopływ powietrza przekłada się na ich samopoczucie oraz bezpieczeństwo mieszkania w danym domu lub mieszkaniu. Czym zatem powinna się charakteryzować cyrkulacja powietrza w domu?
Czym jest cyrkulacja powietrza?
Z pewnością każdemu zdarzyło się przynajmniej raz poczuć się w domu naprawdę niekomfortowo. Pojawiało się wtedy silne uczucie zmęczenia, a także zupełny brak koncentracji. Skupienie się na nawet najprostszych rzeczach wymagało nieludzkiego wysiłku. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że stan ten nie był spowodowany żadną chorobą, lecz po prostu brakiem dostępu do świeżego, niezużytego powietrza. Nie została w pomieszczeniu zachowana odpowiednia cyrkulacja powietrza.
Cyrkulacja powietrza to innymi słowy, wymiana powietrza zużytego i nieświeżego na to nowe pochodzące spoza domu. Z biegiem czasu w domowym powietrzu rośnie ilość dwutlenku węgla, a także krążącego w powietrzu kurzu, co skutecznie utrudnia oddychanie. Nie da się również nie zauważyć, że zmniejszeniu ulega ilość obecnego w powietrzu tlenu. Jak się okazuje, dostarczanie do pomieszczenia w regularny sposób nowego powietrza ma kolosalne znaczenie dla jakości i komfortu życia. Jeśli oddychać się będzie powietrzem kiepskiej jakości, szybko pojawią się wspomniane wyżej dolegliwości.
Zagrożenie dla budynku
Jak się jednak okazuje, niezapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza negatywnie przekłada się nie tylko na zdrowie i samopoczucie domowników, lecz również na stan samego mieszkania. Jakie zagrożenia dla pomieszczenia stanowi niewietrzone w odpowiedni sposób powietrze?
Jak się okazuje, odpowiednia cyrkulacja powietrza pozytywnie wpływa nie tylko na ludzi, lecz również i na budynek. Pozwala bowiem uchronić go przed negatywnym działaniem wilgoci. Niewietrzone pomieszczenia zaczynają gromadzić w sobie nadmierną ilość wilgoci, co doprowadza do powstawania na ścianach takiego budynku pleśni i grzybów. Będzie to mało katastrofalny wpływ na zdrowie domowników, lecz również na budynek, który z czasem może się nawet poważnie uszkodzić.
Jak zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza?
Jak więc widać, odpowiednia cyrkulacja powietrza jest naprawdę bardzo ważna. Warto się więc teraz zastanowić nad tym, jak ją zapewnić. Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem jest w tej sytuacji otwieranie na kilka minut okien. W ten sposób do pomieszczenia dostarczona zostanie nowa porcja tlenu.
Część osób nie chce jednak otwierać okna np. w zimie z obawy przed przeziębieniami czy też po prostu ze względów ekonomicznych związanych z utratą ciepła. W takim wypadku poleca się specjalne nawiewniki. Są to specjalne dodatki do okien, które pozwalają wymieniać powietrze przy zamkniętym oknie. Ilość napływającego powietrza ustawia się na wywietrzniku najczęściej prostym pokrętłem.