palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

BudownictwoLifestyle

Studnia ogrodowa krok po kroku – tłumaczymy jak to zrobić

Studnia ogrodowa krok po kroku – tłumaczymy jak to zrobić

W każdym ogrodzie przyda się studnia ogrodowa krok po kroku tłumaczymy jak ją zrobić. Jest to niezwykle ciekawa ozdoba, ale również element architektury ogrodowej.

Przygotowania do budowy studni ogrodowej

Przydaje się do pielęgnacji ogrodu, dlatego warto poświęcić chwilę czasu, żeby ją odpowiednio przygotować. Warto zwrócić uwagę na fakt, że studnia prezentuje się świetnie na tle ściany zielonych roślin lub na środku trawnika. Można ją też zlokalizować obok tarasu lub grilla. Studnia służy głównie do pobierania wody, która może być wykorzystana później do podlewania roślin. Studnia ogrodowa niekoniecznie musi być wykończona w piękny sposób. Tak naprawdę prosta obudowa będzie wystarczająca, ale trzeba jeszcze znaleźć miejsce na przyłącze do wodnej instalacji. Naturalne materiały nadają się najlepiej do budowania studni. Na uwagę zasługuje fakt, że drewno w postaci balików lub deszczułek jest klasycznym budulcem. Cegły klinkierowe oraz pełne również można wykorzystać przy tworzeniu obudowy. Studnię można także zbudować z kamienia, ponieważ w wielu miejscach można znaleźć głazy narzutowe.

Gotowe studnie ogrodowe

Warto dodać, że w sprzedaży dostępne są gotowe studnie ogrodowe, które wystarczy tylko odpowiednio ustawić. Z reguły są to drewniane studnie, których podstawą jest przekrój koła lub kwadratu. Taka studnia jest zbudowana z belek ustawionych pionowo lub poziomo. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się studnie z narożnikami dekoracyjnymi. Żeby studnia zachowała ładny wygląd, niezbędna jest prawidłowa konserwacja. Jest to szczególnie ważne w przypadku studni drewnianej. Drewno należy na samym początku zaimpregnować, żeby nie pochłaniało wody i nie wdała się pleśń. W celu zwiększenia walorów estetycznych można ją również pomalować farbą do drewna lub olejem. Studnia drewniana wymaga odnowienia w momencie, gdy zauważymy, że powłoka dekoracyjna zaczyna schodzić. Studnia z kamienia powinna być regularnie oczyszczana z pajęczyn oraz kurzu.

Budowa studni w ogrodzie

Preparaty biobójcze nadają się idealnie do usuwania biologicznych nalotów. W sezonie letnim przyda się prawdziwa studnia, z której będzie można pobierać wodę. Studnię można wykopać, a do obudowania użyć kręgów betonowych. Żeby dostać się do wody głębinowej, trzeba będzie studnię wywiercić. Do podlewania ogrodu idealnie nada się studnia ogrodowa wyposażona w przyłącze instalacji wodnej oraz pompę. Nie można zapominać o właściwej wysokości nadziemnej obudowy studni kopanej. Trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu nieprzepuszczalnym przykryciem w celu ochrony wnętrza studni. Przykrycie musi mieć nośność dopasowaną do przewidywanego obciążenia. Powinno być także wykonane z nieprzepuszczalnych oraz wytrzymałych materiałów. Najłatwiej będzie wykonać studnię w kształcie sześciokąta lub kwadratu. Wcale nie trzeba wydawać dużych pieniędzy, żeby zrobić drewnianą studnię do ogrodu. Z powodzeniem można skorzystać z materiałów znajdujących się w zasięgu ręki. Przydatne będą przede wszystkim deski elewacyjne, które mogły zostać po wykonaniu fasady domu. Drewno należy zabezpieczyć odpowiednim środkiem.

Udostępnij