palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

Lifestyle

Co to jest węgiel aktywny i jaką rolę odgrywa w filtracji?

Co to jest węgiel aktywny i jaką rolę odgrywa w filtracji?

Składnikiem wielu filtrów, służących do oczyszczania zarówno wody kranowej, jak i tej z własnego ujęcia, jest węgiel aktywny. Produkty te są jednymi z popularniejszych na rynku, a wynika to z konkretnych właściwości, jakie ma węgiel. Czym jest ta substancja organiczna? Jaką dokładnie rolę odgrywa w filtracji? Zachęcamy do lektury.

Węgiel aktywny – co to jest?

Węgiel aktywny nazywany również aktywowanym jest substancją pochodzenia organicznego, w której skład wchodzi sadza, drobny grafit oraz popiół. Powstaje on najczęściej z miazgi drzewnej, choć można także otrzymać go z torfu lub też odpadów produkcji rolniczej, np. łupin, pestek, nasion. Wszystkie te składniki są poddawane procesowi karbonizacji, czyli zwęgleniu i w ten sposób powstaje węgiel.

Następnie surowiec ta zostaje poddany aktywacji. Obróbka ta polega na zagazowaniu go w temperaturze mniej więcej 950 stopni Celsjusza. Nabiera on porowatości i zdolności do pochłaniania zanieczyszczeń. W ten sposób obrobiony staje się węglem aktywnym, który zyskuje odpowiednie właściwości. Ostatnim etapem jest oczyszczenie i odpylenie surowca.

Węgiel aktywny – właściwości filtracyjne

Węgiel składa się z odpowiednich cząsteczek, które połączone są ze sobą wiązaniami. Tego typu struktura jest idealna do adsorbowania różnorodnych zanieczyszczeń. Dzięki czemu związek ten jest powszechnie wykorzystywany w filtrach do wody, które usuwają z niej brud, między innymi związki organiczne oraz chemiczne, przede wszystkim chlor i jego pochodne. Substancje te powodują, że typowa woda kranowa ma nieprzyjemny zapach, smak, a niekiedy w ogóle nie nadaje się do spożycia, co dotyczy najczęściej wody ze studni.

Węgiel aktywny zawarty w filtrze pochłania zanieczyszczenia, a także polepsza smak i zapach wody. Co więcej, jest on ekologiczny oraz bezpieczny dla zdrowia, gdyż do procesu filtracji nie trzeba dodatkowo wykorzystywać żadnych substancji chemicznych.

Filtry węglowe do wody – gdzie kupić?

Na montaż praktycznych filtrów z węglem aktywnym mogą zdecydować się osoby, które korzystają zarówno z wody kranowej od dostawcy, jak i ze studni. Warto jednak zdecydować się na zakup sprawdzonych i wysokojakościowych produktów. Szczególnie polecamy te od firmy Technika Wody. W ofercie można znaleźć między innymi filtry węglowe marki Water Technic, które mają 20-calowy korpus z wkładem ze spiekanego węgla aktywnego. Dzięki czemu wyróżniają się między innymi wysoką wydajnością.

Węgiel aktywny jest substancją, która wchodzi w skład wielu filtrów do wody. Ma on sporo właściwości, między innymi świetnie pochłania zanieczyszczenia, zarówno chemiczne, jak i organiczne, czyli żelazo, chlor, ale również pestycydy oraz różnorodne drobnoustroje. Filtry wykorzystuje się do usuwania brudu z wody kranowej od dostawcy oraz z własnego ujęcia. Oczyszczona woda ma o wiele lepszy zapach oraz smak. Chcąc kupić konkretne produkty, warto postawić na filtry węglowe polecanego producenta, np. firmy Technika Wody. Produkty wyróżniają się, między innymi świetnymi właściwościami adsorpcyjnymi.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.