palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

Lifestyle

Co to jest węgiel aktywny i jaką rolę odgrywa w filtracji?

Co to jest węgiel aktywny i jaką rolę odgrywa w filtracji?

Składnikiem wielu filtrów, służących do oczyszczania zarówno wody kranowej, jak i tej z własnego ujęcia, jest węgiel aktywny. Produkty te są jednymi z popularniejszych na rynku, a wynika to z konkretnych właściwości, jakie ma węgiel. Czym jest ta substancja organiczna? Jaką dokładnie rolę odgrywa w filtracji? Zachęcamy do lektury.

Węgiel aktywny – co to jest?

Węgiel aktywny nazywany również aktywowanym jest substancją pochodzenia organicznego, w której skład wchodzi sadza, drobny grafit oraz popiół. Powstaje on najczęściej z miazgi drzewnej, choć można także otrzymać go z torfu lub też odpadów produkcji rolniczej, np. łupin, pestek, nasion. Wszystkie te składniki są poddawane procesowi karbonizacji, czyli zwęgleniu i w ten sposób powstaje węgiel.

Następnie surowiec ta zostaje poddany aktywacji. Obróbka ta polega na zagazowaniu go w temperaturze mniej więcej 950 stopni Celsjusza. Nabiera on porowatości i zdolności do pochłaniania zanieczyszczeń. W ten sposób obrobiony staje się węglem aktywnym, który zyskuje odpowiednie właściwości. Ostatnim etapem jest oczyszczenie i odpylenie surowca.

Węgiel aktywny – właściwości filtracyjne

Węgiel składa się z odpowiednich cząsteczek, które połączone są ze sobą wiązaniami. Tego typu struktura jest idealna do adsorbowania różnorodnych zanieczyszczeń. Dzięki czemu związek ten jest powszechnie wykorzystywany w filtrach do wody, które usuwają z niej brud, między innymi związki organiczne oraz chemiczne, przede wszystkim chlor i jego pochodne. Substancje te powodują, że typowa woda kranowa ma nieprzyjemny zapach, smak, a niekiedy w ogóle nie nadaje się do spożycia, co dotyczy najczęściej wody ze studni.

Węgiel aktywny zawarty w filtrze pochłania zanieczyszczenia, a także polepsza smak i zapach wody. Co więcej, jest on ekologiczny oraz bezpieczny dla zdrowia, gdyż do procesu filtracji nie trzeba dodatkowo wykorzystywać żadnych substancji chemicznych.

Filtry węglowe do wody – gdzie kupić?

Na montaż praktycznych filtrów z węglem aktywnym mogą zdecydować się osoby, które korzystają zarówno z wody kranowej od dostawcy, jak i ze studni. Warto jednak zdecydować się na zakup sprawdzonych i wysokojakościowych produktów. Szczególnie polecamy te od firmy Technika Wody. W ofercie można znaleźć między innymi filtry węglowe marki Water Technic, które mają 20-calowy korpus z wkładem ze spiekanego węgla aktywnego. Dzięki czemu wyróżniają się między innymi wysoką wydajnością.

Węgiel aktywny jest substancją, która wchodzi w skład wielu filtrów do wody. Ma on sporo właściwości, między innymi świetnie pochłania zanieczyszczenia, zarówno chemiczne, jak i organiczne, czyli żelazo, chlor, ale również pestycydy oraz różnorodne drobnoustroje. Filtry wykorzystuje się do usuwania brudu z wody kranowej od dostawcy oraz z własnego ujęcia. Oczyszczona woda ma o wiele lepszy zapach oraz smak. Chcąc kupić konkretne produkty, warto postawić na filtry węglowe polecanego producenta, np. firmy Technika Wody. Produkty wyróżniają się, między innymi świetnymi właściwościami adsorpcyjnymi.

Udostępnij