palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

DomLifestyle

Czym charakteryzują się domy energooszczędne?

Czym charakteryzują się domy energooszczędne?

Oszczędność odgrywa coraz większą rolę w budownictwie w jego nowoczesnym wydaniu. Przeważnie mówi się o niej na etapie budowy, coraz częściej kładzie się jednak nacisk również na to, aby i późniejsze użytkowanie budynku generowało możliwie jak najmniejsze koszty. Rośnie więc także popularność domów energooszczędnych i nawet osoby, które do niedawna podchodziły ostrożnie do tego rodzaju rozwiązań dziś nie mają wątpliwości, że warto się nimi zainteresować.

Domy energooszczędne i pasywne – na czym polegają różnice

Domy energooszczędne, tak jak wskazuje na to ich nazwa, są obiektami charakteryzującymi się obniżonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Termin ten pojawia się coraz częściej, warto więc wspomnieć o tym, że nie jest on wcale synonimem innego, nie mniej popularnego. Domy energooszczędne nie są tym samym, co domy pasywne. Te ostatnie pozwalają na jeszcze większe oszczędności, różne są też założenia, w oparciu o które tworzy się oba typy budynków. Dom energooszczędny jest budowany tak, aby gwarantować jak najmniejsze straty energii. Twórcy domów pasywnych idą o krok dalej. Dążą nie tylko do zmniejszenia zużycia energii, ale również do tego, aby pozyskiwać ją i ponownie wykorzystywać.

Jak wyglądają domy energooszczędne?

Gdy mówimy o wytycznych formalnych odnoszących się do projektów domów energooszczędnych oraz pasywnych, zachodzące pomiędzy nimi różnice nie są duże. Tym, co jest naprawdę istotne jest swego rodzaju radykalizm w stosowaniu się do nich. Dom energooszczędny pozwala na więcej swobody, choć każde odstępstwo wiąże się z mniej spektakularnym końcowym rezultatem.
Tym, co gwarantuje prawdziwą energooszczędność jest przede wszystkim minimalizacja liczby połaci dachowych i ścian zewnętrznych. Dąży się do tego, aby bryła budynku była możliwie jak najbardziej zwarta, by zapobiegać stratom ciepła. Twórcy domów energooszczędnych dążą do tego, aby elementów wystających poza obrąb budynku było jak najmniej. Wychodzą też z założenia, że nie tylko same pokoje dzienne, ale również ich okna muszą znajdować się po południowej stronie obiektu. Pozwala to na osiąganie tak zwanych pasywnych zysków solarnych, a więc na korzystanie z tej energii, która pochodzi z promieniowania słonecznego. W domach energooszczędnych nie spotkamy się też ze zbyt wieloma oknami po stronie północnej, bo to właśnie przez nie traci się najczęściej energię uciekającą z zewnątrz budynku.

Systemy grzewcze w domu energooszczędnym

Choć zapotrzebowanie na energię jest tu niższe niż w domu standardowym, nie można zapominać o tym, że dom energooszczędny także wymaga ogrzewania. Nadal dominują te systemy grzewcze, które korzystają z możliwości paliw kopalnych, sytuacja zaczyna się jednak zmieniać. Coraz częściej możemy więc spotkać się z alternatywą w postaci kotłów na biomasę. Ich koszt instalacyjny jest stosunkowo niski, a same rozwiązanie jest opisywane jako znacznie bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Plusem jest tu także większa wygoda użytkowania.

Udostępnij