palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

Dom

Deszczownica sufitowa a kwestie techniczne – wymagania w zakresie ciśnienia wody i instalacji

Deszczownica sufitowa a kwestie techniczne – wymagania w zakresie ciśnienia wody i instalacji

Deszczownica jest prosta w swojej budowie – najważniejszym jej elementem jest głowica wyposażona w perlator. Jest to element odpowiadający za napowietrzanie wody, w efekcie czego w czasie kąpieli zużywa się jej mniej. W przypadku deszczownic sufitowych wszystkie elementy są schowane w ścianie i suficie. Taka instalacja wygląda estetycznie, należy jednak pamiętać o tym, że ze względu na ukrycie poszczególnych elementów bardzo ważne jest starannie zaplanowanie umiejscowienia deszczownicy jeszcze na etapie projektowania łazienki.

Czy deszczownica sufitowa zużywa dużo wody?

To ile wody zużywa deszczownica, będzie zależało przede wszystkim od jej ciśnienia i zastosowanych w armaturze rozwiązań technologicznych. Jeżeli wyposażona jest dodatkowo np. w ograniczniki przepływu, zużycie wody będzie jeszcze mniejsze.

Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami ciśnienie wody w instalacji wodociągowej powinno mieścić się w przedziale od 0,5 bara do 6 barów. Ze względu na to, że jest to dość duży zakres, stworzenie jednego uniwersalnego rozwiązania będzie trudne, a wręcz nawet niemożliwe. Z tego też powodu decydując się na zakup deszczownicy sufitowej, należy sprawdzić indywidualne parametry instalacji. Jeżeli ciśnienie jest odpowiednio wysokie, można skorzystać z deszczownicy z ogranicznikiem przepływu – to oszczędność nawet kilkuset złotych rocznie.

Zgodnie z radami specjalistów optymalne ciśnienie wody pozwalające na wygodne korzystanie z deszczownicy wynosi 3 bary.

Nowoczesne deszczownice sufitowe znajdziesz w sklepie https://arenalazienek.pl/pl/c/Komplety-prysznicowe-z-bateria/330.

Montaż deszczownicy sufitowej

Deszczownica sufitowa to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające zyskać sporo miejsca w łazience, które dodatkowo świetnie się prezentuje, zwiększając walory estetyczne pomieszczenia.

Montaż baterii podtynkowej należy przeprowadzać na wysokości około 120 cm nad podłogą, natomiast deszczownica musi znaleźć się na wysokości około 210-220 cm. W suficie należy wykuć bruzdę, w której zostanie zainstalowany element podtynkowy baterii. Do miejsca, w którym umieszczony zostanie mieszacz wody, muszą zostać doprowadzone rurki zasilające.

Następnie konieczne będzie wykucie w ścianie rowków – to w nich znają się rury łączące deszczownicę sufitową z częścią podtynkową baterii. Ostatni krok montażu to instalacja części natynkowych – deszczownica powinna zostać zamontowana w centralnym punkcie kabiny prysznicowej, nie ma problemu również z tym, by zamontować ją nad wanną.

Deszczownica do łazienki to wygodne i praktyczne rozwiązanie, którego stosowanie pozwala sporo zaoszczędzić w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań natryskowych.
 

Udostępnij