palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

Dom

Jak zrobić ogród, by zachwycał swoim widokiem?

Jak zrobić ogród, by zachwycał swoim widokiem?

Każdy chciałby mieć ogród, który będzie świetnym miejscem odpoczynku i równocześnie będzie pięknym miejscem, w które każdy będzie chwalił. Nie ma w tym nic dziwnego. Wszyscy szukamy harmonii w swoim otoczeniu i zwykle to właśnie z tego powodu zakładamy ogrody wszędzie tam, gdzie to możliwe. Jak zrobić ogród, by wyglądał świetnie i można było spędzać w nim wolny czas?

Zaplanuj nasadzenia

Wiele osób planując swój ogród, zapomina o wybraniu odpowiednich roślin. Większość kieruje się po prostu ich wyglądem. W rzeczywistości jednak trzeba uwzględnić wymagania danej rośliny – glebowe, nasłonecznienie, częstotliwość podlewania. Bardzo ważne jest też upewnienie się, czy dana roślina nie działa toksycznie na swoje otoczenie. Zdarzają się, że roślina np. orzech włoski uniemożliwia wzrost innych roślin w swoim otoczeniu. Może ona więc być sporą przeszkodą w stworzeniu pięknego ogrodu. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na okresy kwitnienia poszczególnych roślin. Można informację o tym wykorzystać do tego, by stworzyć klomby złożone z roślin kwitnących w różnych terminach. Dzięki temu rabaty będą świetnie wyglądały przez długi czas. Jeśli zostaną włączone w nie również rośliny zimnozielone, to ogród będzie świetnie prezentował się właściwie przez cały rok. Pamiętaj też, że rośliny mają różne wysokości. Możesz więc tworzyć z nich piętrowe kompozycje.

Zadbaj o strefę relaksu

W każdym ogrodzie powinna być strefa przeznaczona wyłącznie do relaksu. Nawet jeśli robisz bardzo mały ogród, to muszą znaleźć się w nim udogodnienia, które umożliwią Ci wygodne spędzanie czasu. Zarezerwuj trochę miejsca i zagospodaruj je tak, by było jak najbardziej komfortowe. Możesz ustawić na nim stół z ogrodowymi krzesłami albo wygodną huśtawkę. Możesz też wykorzystać je na hamak i niewielki grill. Jeśli masz więcej miejsca, to możesz pokusić się nawet o wzbogacenie tej strefy o basen albo niewielką zewnętrzną saunę. Dlaczego nie? To Twój ogród i powinno Ci być w nim wygodnie!

Pamiętaj o usprawnieniach

Zwłaszcza jeśli masz duży ogród, to musisz pamiętać o korzystaniu z różnego typu ułatwień. Przede wszystkim zwróć uwagę na możliwość zamontowania odpowiednio dobranego systemu nawadniającego wraz ze zraszaczami. Obecnie dostępne są inteligentne urządzenia, które możesz obsługiwać zdalnie przy pomocy smartphona. To fantastyczne rozwiązanie dla osób, które nie mają zwykle głowy do tego, by pamiętać o podlewaniu trawy. Ważne jest jednak, by system nawadniania zaplanować jeszcze przed robieniem ogrodu. W przeciwnym wypadku konieczne może okazać się zniszczenie trawy.

Zaufaj fachowcom

Bardzo ważne jest też to, że jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie zaplanować i zrobić swój ogród, to możesz też skorzystać z pomocy fachowców. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które są zbyt zajęte, by spędzić długie godziny na przekopywaniu, sianiu i sadzeniu. Zatrudnienie fachowców to najlepsze rozwiązanie, by szybko i bez zbędnego wysiłku cieszyć się ogrodem jak z modnego magazynu wnętrzarskiego.

Udostępnij