palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

Dom

Jak dobrać krzesła do stołu?

Jak dobrać krzesła do stołu?

W tej chwili w sklepach zobaczymy ogrom modeli krzeseł – od plastikowych przez drewniane aż po tapicerowane. Każde wykonano z najwyższej jakości materiałów. Wszystkie mają też swój niepowtarzalny styl. Dzięki temu różnią się kształtem i czasami przeznaczeniem. Dobrze dobrane potrafią odmienić wnętrze. Te najwygodniejsze czasem zastępują fotele, zapewniając wygodę i odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Każde krzesło do stołu powinno być takie, jakie chcemy, by było i mogło wywoływać zachwyt w oczach gości. Poza tym są sercem niemal każdej jadalni, więc mają bardzo ważną rolę. W kuchni potrafią ocieplić, a czasem nawet optycznie powiększyć wnętrze. Na co zwrócić uwagę, szukając krzeseł do stołu? Popularne modele znajdziesz tu: https://meblemakarowski.pl/

Przyjrzyj się wymiarom

Ustawiliśmy już w jadalni stół i chcemy dokupić krzesła. Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę są wymiary. Bardzo ważna jest  szerokość krzesła –  sprawdzamy, czy między nogami stołu bez trudu zmieszczą się dwa krzesła. Druga istotna kwestia to wysokość krzesła. Jeśli ma wysokie podłokietniki, warto postawić na takie, które będzie można bez problemu wsunąć pod blat. W takiej sytuacji trzeba też wziąć pod uwagę wysokość oparcia. Wokół stołu powinny stać takie krzesła, które sprawią, że stół będzie wyglądać na lekki oraz wnętrze będzie optycznie większe. Najlepszy wybór to taki model krzesła, który będzie mieć oparcie wystające ok. 20 cm nad blat. Stół i 4 krzesła najlepiej kupić w jednym ze stacjonarnych salonów meblowych.

By siedzący przy stole miał swobodę ruchów i czuł się dobrze siedzisko powinno znajdować się od 40. do 49. cm nad podłogą i ok. 30. cm niżej blatu. Ważny jest też styl krzesła, by nie stało się przysłowiowym piątym kołem u wozu i było jednym z harmonijnych elementów wystroju wnętrza.

Piękna harmonia

Zależnie od stylu stołu dobierzemy inny model krzesła. W loftowych i/lub industrialnych wnętrzach, które wyróżniają betonowe i stalowe elementy, doskonale zaprezentują się szare, czarne lub ciemnobrązowe krzesła. 

By wyeksponować piękno drewnianego stołu, wybierzmy metalowe krzesła lub mające chromowane nogi. Przy takim stole możemy również ustawić krzesła z siedziskiem z ekoskóry lub tkaniny. Obite materiałem w żywym kolorze będą też pasować do jadalni czy salonu w stylu skandynawskim. Do takiej aranżacji będą też doskonałe krzesła z tworzywa sztucznego w jasnych kolorach.

Wielbiciele klasyki powinni postawić stoły i na krzesła drewniane z tapicerowanymi elementami. Natomiast kochający przepych stylu glamour powinni wybrać krzesła z siedziskiem z aksamitu. Wielbiciele boho powinni postawić na ażurowe modele, a ci, którzy cenią art déco na nieco masywniejsze proste krzesła. Preferujący styl angielski mogą postawić na krzesła z okrągłym obitym wzorzystą tkaniną oparciem, a ci, którym bliżej do nieco sielskiego rustykalnego stylu na lekkie i oryginalne z np. ciemnego drewna.

Różne krzesła wokół jednego stołu

Dobór krzeseł zależy też od naszych preferencji. Nie ma konieczności trzymania się już wytyczonych ścieżek i utartych schematów. Dzięki eklektyzmowi nasze wnętrza zyskują indywidualny charakter, a sama jadalnia ze stołem w centrum staje się oryginalnym elementem wystroju.

Sztywne i idealnie dopasowane krzesła do jadalni odchodzą już do lamusa, a perfekcyjnie dobrane do nich stoły stają się passe. Dzięki dobieraniu krzeseł tak, by jednocześnie miały różny styl i pasowały do siebie, jadalnia zyskuje charakter. Tak dobrane krzesła to również pokazanie światu indywidualności, jakimi są właściciele. Poza tym, gdy krzesła nie są jak od linijki atmosfera przy rodzinnym posiłku staje się swobodniejsza, ponieważ każdy może wybrać krzesło np. w ulubionym kolorze. Świetnym pomysłem mogą się okazać także pary krzeseł, np. dwa z drewna i dwa z żółtym obiciem. Łączenie kilku kolorów tego samego modelu pozwala nadać wnętrzom oryginalny charakter. Tworzą piękną i spójną całość, co powoduje, że stół wygląda genialnie. Będąc jednym z bazowych elementów aranżacji stają się dla wielu czymś, co jest warte najwyższej ceny, dlatego krzesła muszą nie tylko pięknie wyglądać, ale i mieć najwyższej jakość. Te dwa wyróżniki sprawiają, że krzesła do stołu mogą stać się przysłowiową wisienką na torcie domowych wnętrz.

Inspiruj się

Podczas wybierania krzeseł liczą się kreatywność i poczucie estetyki. Szukając pomysłu, warto zajrzeć do magazynów wnętrzarskich online lub podejrzeć fanpage na Facebooku. Czasami inspiracją stają się przypadkowo zobaczone zdjęcia home staging lub reklamy dodatków na Instagramie. Każde “podglądactwo” jest w tym przypadku dobre, ponieważ pozwoli pięknie i przede wszystkim oryginalnie zaaranżować wnętrze. Poza tym zawsze możesz zajrzeć do innych naszych tekstów i tam poszukać pomysłu na swój wymarzony komplet nieidentycznych krzeseł.

Udostępnij