Od czego rozpocząć budowę domu?
Data publikacji 17 stycznia 2022
Budowa domu to marzenie wielu osób. Coraz częściej zamiast kupna mieszkania czy gotowego domu, osoby decydują się na budowę. Ta opcja jest korzystniejsza, gdyż możemy sami zaplanować, jak ma wyglądać budynek, gdzie ma stanąć i ile metrów powinien mieć. Od czego zacząć budowę domu? Ile kosztuje budowa domu?
Budowa domu – dobry plan to podstawa
Budowanie domu nie zaczyna się od wbicia pierwszej łopaty na działce budowlanej. Budowa rozpoczyna się znacznie wcześniej. Pierwszym krokiem jest ocena naszej sytuacji finansowej i określenie, czy nas na budowę domu stać. Jeśli mamy fundusze, to należy znaleźć odpowiednią działkę pod budowę. Wybór działki może nastręczyć wielu problemów, dlatego warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości, które pomoże w wyborze najkorzystniejszej lokalizacji. Kolejnym krokiem jest załatwienie niezbędnych pozwoleń na budowę. Papierkowej pracy jest bardzo dużo, dlatego najlepiej skorzystać z usług biura projektowego, które pomoże w załatwieniu wszystkich formalności i wskaże miejsca, do których musimy się udać przed rozpoczęciem budowy.
Jak zaprojektować dom?
Budowanie własnego domu wiąże się z zaprojektowaniem jego wyglądu. Projekt domu musi zostać wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami na danym terenie. Nie zawsze każdy pomysł może zostać zrealizowany, ale od tego są architekci, aby doradzili i pomogli w wyborze najkorzystniejszego projektu. Dom przede wszystkim musi być odpowiedniej wielkości. Podczas projektowania nie zapomnijmy o garażu. Musimy podjąć także decyzję, czy dom ma być parterowy, czy piętrowy. Decyzja należy do nas. I jedna i druga opcja ma swoje plusy i minusy. Planując ilość pokoi, nie zapomnijmy o pokoju gościnnym oraz o dwóch łazienkach, jeśli dom ma być piętrowy.
Ile kosztuje wybudowanie domu?
Budowa domu jest dużą inwestycją. Nie można jednoznacznie oszacować kosztów budowy, gdyż ten zależny jest od wielu czynników. Przyjmuje się, że budowa domu parterowego o powierzchni około 100 m2 kosztuje około 300 tysięcy złotych. Cena ta dotyczy stanu deweloperskiego. Oczywiście dom piętrowy jest droższy. Na cenę istotny wpływ ma robocizna i wybór ekipy budowlanej. Koszt wybudowania domu zależny jest także od zastosowanych technologii oraz metody budowy. Duży wpływ na ostateczną cenę mają materiały budowlane, których cena zmienia się dość często. Do ceny należy doliczyć także koszty zaaranżowania ogrodu oraz wykonania ogrodzenia posesji.
Jakie ogrzewanie wybrać do domu?
Budując dom, należy zdecydować na wstępie, jak chcemy ogrzewać budynek. Jest to bardzo istotna kwestia, która wpłynie potem na komfort mieszkania oraz na koszty, które będziemy ponosić. Najlepszą opcją jest skorzystanie z odnawialnych źródeł energii. Można wybrać panele fotowoltaiczne lub zamontować pompę ciepła, która będzie czerpać energię z powietrza lub z gruntu. Można także zamontować bezobsługowy piec gazowy. Projektując dom, warto zaplanować budowę komina. Jeśli zdecydujemy się na nowoczesne ogrzewanie korzystające z odnawialnych źródeł energii, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w salonie zrobić dodatkowo kominek.