palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

DomOgród

Tuje pielęgnacja – poradnik dla początkujących

Tuje pielęgnacja – poradnik dla początkujących

Żywotniki, które są znacznie lepiej znane jako tuje, to rośliny cieszące się dużą popularnością. Trudno się temu dziwić, skoro są odporne nie tylko na niekorzystne warunki atmosferyczne, ale i glebowe. Ich uprawa przeważnie jest opisywana jako stosunkowo prosta, nie oznacza to jednak, że nie wymaga od ogrodnika żadnego zaangażowania. Pytanie tuje jak pielęgnować nie traci na aktualności, warto więc spróbować znaleźć na nie odpowiedź.

Tuje pielęgnacja – ściółkowanie

Ściółkowanie, a więc pokrywanie ziemi wokół rośliny materiałem pochodzenia organicznego lub nieorganicznego jest jednym z najważniejszych zabiegów związanych z pielęgnacją tuj. Nie jest on skomplikowany, warto jednak pamiętać o tym, że podczas gdy jedne materiały sprawdzają się lepiej, innym trudniej jest zaufać. Najlepszą opcją wydają się w tym kontekście kora sosnowa oraz trociny z drzew iglastych zwłaszcza, jeśli charakteryzuje je kwaśne pH. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby sięgnąć po jeden z gotowych produktów dostępnych w sklepach. Jeśli mamy odpowiednio dużo czasu, sami możemy przygotować materiał sprawdzający się podczas ściółkowania. Dobrym pomysłem może okazać się choćby zmieszanie kory albo trocin z wodą i nawozem azotowym. Ściółkowanie przydaje się zwłaszcza w miesiącach letnich. To właśnie wtedy niewielka warstwa kory oraz trocin może zapobiec nie tylko wysuszaniu się gleby, ale także jej przegrzewaniu się. Dzięki temu zabiegowi można też ograniczyć do minimum parowanie wody znajdującej się w podłożu.

Pielęgnacja tuj – przycinanie

Tuje są roślinami iglastymi, a co za tym idzie, przeważnie nie wymagają przycinania. Oczekuje się jednak od nich ładnej prezencji i dąży do tego, aby wyglądały zdrowo bez względu na okoliczności, nic więc dziwnego, że często mamy do czynienia z czynnością naprawdę wysoko cenioną. Przycinanie okazuje się też cenną umiejętnością wtedy, gdy pojawia się konieczność pozbycia się zmarzniętych gałęzi, a także tych części żywotników, które zaatakowała choroba. Regularne obcinanie sprawia też, że tuje utrzymują się dokładniej na tej wysokości, która jest preferowana przez osobę zajmującą się nimi.
Jeśli tuje znajdują się w żywopłocie, ich przycinanie powinno mieć miejsce dwa lub trzy razy w roku. Przycinać warto też tuje pojedyncze, choć w tym wypadku wystarczający powinien okazać się zabieg wykonywany raz w roku. Chcąc tworzyć fantazyjne kształty, najlepiej zdecydować się na spirale i stożki. Nie są one skomplikowane, a wyglądają znakomicie.

Pielęgnacja tuj – nawożenie

Tuje będą prezentować się lepiej, jeśli będziemy pamiętać o ich regularnym zasilaniu składnikami odżywczymi. Może być to kompost, dobrze jednak postawić także na płynne nawozy organiczne. W sprzedaży dostępne są dziś również specjalistyczne nawozy do iglaków, warto więc pomyśleć także o zainwestowaniu w jeden z nich. Nie ma optymalnego czasu na nawożenie, przyjmuje się jednak, że w sezonie powinno mieć ono miejsce dwa lub trzy razy. Szczególnie ważne jest stosowanie tych środków, które charakteryzują się wysoką zawartością azotu. Warto o nim pomyśleć pomiędzy marcem i kwietniem.

Udostępnij