palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

Dom

Jak dobrać filtr do odkurzacza?

Jak dobrać filtr do odkurzacza?

Odkurzacz znajduje się w każdym domu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że oprócz śmieci, które trzeba regularnie opróżniać z odkurzacza, to także należy zadbać o filtry, które znajdują się wewnątrz urządzenia. Jakie zadanie pełni filtr do odkurzacza? Jak często należy go wymieniać?

Filtr do odkurzacza – jak działa?

W odkurzaczach w zależności od modelu zamontowane są różnego rodzaju filtry. Ich zadaniem jest ochrona silnika. Filtr pochłania także kurz, roztocza i pyłki oraz wpływa na jakość pracy urządzenia. Odkurzacz pochłania kurz, brud i zasysa powietrze do wnętrza, a następnie wypuszcza je z powrotem. Zadaniem filtra jest zatrzymanie szkodliwych pyłów wewnątrz urządzenia. W odkurzaczu znajdują się dwa filtry.

Pierwszy z nich to filtr wlotowy, który chroni silnik przed kurzem zasysanym z powietrza. Filtr do odkurzacza wylotowy to drugi rodzaj filtra, którego zadaniem jest zapobieganie wydostaniu się zanieczyszczeń na zewnątrz. Filtry mają różne kształty i wykonane są z różnych materiałów. Wybór konkretnego należy dopasować do modelu odkurzacza.

Jakie rodzaje filtrów do odkurzacza dostępne są na rynku?

Jednymi z bardziej popularnych filtrów są filtry tekstylne i papierowe. Wykonane są one z pianki, sztucznych włókien, papieru lub tkaniny. Drugim bardzo często używanym filtrem w odkurzaczach są filtry HEPA. Wykonane są one z włókna szklanego, co sprawia, że szybciej i łatwiej przechwytują zanieczyszczenia. Ich skuteczność określana jest na poziomie nawet 99,95%. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są zwijane w harmonijkę. Nieco gorszym pod względem jakości od filtra HEPA jest jego odpowiednik EPA. W sklepach można znaleźć także filtry piankowe, które najczęściej stosowane są w odkurzaczach wodnych. Dostępne są one przeważnie w postaci zmywalnej, co powoduje, że wystarczy go umyć i wysuszyć, po czym można go ponownie używać.

Jak często należy wymieniać filtr do odkurzacza?

W każdym odkurzaczu filtry powinny być wymieniane regularnie. Dzięki temu urządzenie będzie działać poprawnie i zwiększy się jego żywotność. Filtry powinny być wymieniane okresowo wedle zaleceń producenta. Częstotliwość wymiany zależna jest przede wszystkim od tego, jak często odkurzacz jest używany. Niektóre osoby odkurzają codziennie, a inne jedynie raz w tygodniu. Filtr powinien zostać wymieniony, jeśli będzie bardzo zanieczyszczony. Można to zauważyć podczas sprzątania, gdyż odkurzacz działa znacznie mniej efektywnie. Nie wolno bagatelizować tego problemu, gdyż nieprawidłowo działający filtr może doprowadzić do awarii.

Kiedy powinien być wymieniony filtr? Przede wszystkim wówczas, gdy siła ssąca znacznie spadnie. Czasami odkurzacz może wydawać dziwne dźwięki, które także mogą świadczyć o niezdatnym już do użycia filtrze. Może wydobywać się również nieprzyjemny zapach, a w powietrzu można zauważyć unoszące się zanieczyszczenia, które wylatują z odkurzacza. Zauważenie takich objawów powinno być sygnałem, że należy wymienić filtr.

Jak wybrać filtr do odkurzacza?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych rodzajów filtrów. Filtr powinien być odpowiednio dobrany do modelu odkurzacza. W instrukcji jest napisane, jakie filtry zostały zastosowane w danym urządzeniu. Filtry mają swoje symbole, dzięki którym można z łatwością dobrać odpowiedni produkt. Należy wybierać jednak filtry wysokiej jakości. Najlepiej kupić oryginalny bądź zamiennik, który jest rekomendowany przez producenta. Tańsze zamienniki znacznie szybciej się zużywają i mogą także niekiedy doprowadzić do awarii odkurzacza.

Udostępnij