palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

Dom

Czym się charakteryzuje dom energooszczędny?

Czym się charakteryzuje dom energooszczędny?

We współczesnym budownictwie bardzo wielką wagę przykłada się do oszczędności. Nie tylko na etapie samej budowy, ale także późniejszego użytkowania budynku. Dlatego też coraz bardziej popularne stają się domy energooszczędne. Jak wskazuje sama nazwa, dom energooszczędny jest obiektem o obniżonym zapotrzebowaniu na energię – w stosunku do obiektu standardowego. Zużycie energii w takim domu wynosi około 70 kWh/(m²/rok).

Kiedy dom można określić mianem energooszczędnego?

Taka sytuacja będzie możliwa wtedy, kiedy dany dom będzie potrzebował mniej energii niż taki wybudowany zgodnie z obowiązującymi w danym momencie (wszystkich) przepisami. Energooszczędność domu daje się stopniować i można określić o ile dany budynek (kilka czy kilkadziesiąt procent) jest lepszy w tym aspekcie od budynku standardowego.

Kiedy decydować się na dom energooszczędny?

Przepisy dotyczące budowy domu w ostatnich latach zostały zaostrzone. Dlatego też nawet budynki zgodne z obligatoryjnymi wytycznymi, będą lepsze od tych budowanych jeszcze kilkanaście lat temu. Stąd też w dążeniu do energooszczędności trzeba pamiętać o rachunku ekonomicznym i wprowadzać tylko te rozwiązania, które będą naprawdę potrzebne, efektywne, a jednocześnie dość proste w realizacji. Niewskazane jest też umieszczanie w jednym domu wszystkich energooszczędnych rozwiązań jednocześnie. Aby straty ciepła były jednak jak najmniejsze, niektóre rzeczy można poprawić. Mowa tu przede wszystkim o izolacyjności przegród zewnętrznych, to znaczy ścian, dachu, podłogi i okien.

Jak powinien zostać zaprojektowany dom energooszczędny?

Podstawą jest tutaj to, by bryła budynku była możliwie prosta i zwarta. Ma to ograniczyć powierzchnię przegród, przez które ucieka ciepło. Ułatwi to też samo wykonawstwo, a to z kolei zmniejszy ryzyko powstania mostków cieplnych w miejscach, które trudno jest właściwie zaizolować. W energooszczędnym budownictwie unika się balkonów, wykuszy oraz wielopołaciowych dachów. Najlepiej kiedy dom energooszczędny zostanie zaprojektowany: na prostokątnym planie, jako piętrowy, z jednospadowym dachem i bez wykuszy. Zachowując tego typu zasady będzie można maksymalnie zbliżyć się do stworzenia naprawdę energooszczędnego domu. Dodatkową korzyścią będzie tutaj fakt, że prostota pozwoli obniżyć koszty budowy.

Stylowy dom energooszczędny

Projekt oparty na dość prostej w swoim wyglądzie konstrukcji nie oznacza jednak, że dom z niższym zapotrzebowaniem na energię musi być nudny i mało atrakcyjny. Obecne osiągnięcia, obejmujące także produkcję coraz lepszych jakościowo materiałów budowlanych, pozwalają na to, by tworzyć ciekawe projekty. Takie domy mają na przykład: duże przeszklenia (oczywiście odpowiednio uszczelnione) i elewacje urozmaicone przemyślanymi detalami. Stosuje się w nich ciekawe kolory i pomysłowo zestawione materiały wykończeniowe. Dzięki temu, po samym wyglądzie budynku, trudno jest czasem jednoznacznie stwierdzić, że ma się do czynienia z domem nastawionym na energooszczędność. Jednocześnie będzie on pozwalał na obniżanie rachunków związanych z jego ogrzewaniem.

Udostępnij