palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

BudownictwoDom

Jak wygląda rozbiórka domu?

Jak wygląda rozbiórka domu?

Rozbiórka domu to ostatni etap życia obiektu budowlanego. Rozbiórka budynku jest rodzajem robót budowlanych i tak też jest traktowana przez prawo budowlane.

Przygotowania do rozbiórki domu

Warto mieć na uwadze, że w przepisach prawa nie ma jednoznacznej definicji rozbiórki budynku. Formalności, które trzeba wykonać przed rozpoczęciem prac są określone w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Rozbiórka budynku bez zgłoszenia tego faktu może skutkować dotkliwymi karami finansowymi. Budynki, których budowa nie wymagała załatwiania formalności, możemy rozebrać bez zezwolenia. Konieczność zgłoszenia prac rozbiórkowych dotyczy obiektów budowlanych, których wysokość nie przekracza 8m i które znajdują się minimum 1m od granicy działki. Przedłożenie takiego zgłoszenia nie jest kosztowne ani skomplikowane, dlatego nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie z tym poradzić. Rozbiórka budynków o wysokości powyżej 8m dostarczy niestety trochę więcej kłopotów. W takiej sytuacji niezbędne jest już otrzymanie pozwolenia na rozbiórkę. Należy też zatrudnić kierownika rozbiórki, a do dodatkowo podniesie koszty.

Metoda ręcznej rozbiórki

Metoda ręcznej rozbiórki budynku pozwala odzyskać dużą ilość materiałów budowlanych. Należy jednak pamiętać, że jest to bardzo czasochłonne oraz uciążliwe. Materiały budowlane można później sprzedać lub wykorzystać do budowy nowej konstrukcji. Niektóre firmy rozbiórkowe podejmują się prac rozbiórkowych za możliwość zatrzymania materiałów. Jest to ciekawa i atrakcyjna propozycja, ponieważ nie musimy wtedy wydawać dużo pieniędzy na rozbiórkę. Czas kompleksowej usługi rozbiórkowej może być tu jedynym minusem. Ręczna rozbiórka domu jest opłacalna jedynie wtedy, gdy jest on zbudowany z drewna. W zniszczonych i wyeksploatowanych budynkach niestety nie ma materiałów, które nadawałyby się do odzyskania. To sprawia, że ręczna rozbiórka jest nie tylko czasochłonna, ale również bardzo kosztowna.

Rozbiórka z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu

Zdecydowanie częściej przeprowadzana jest rozbiórka z użyciem ciężkiego sprzętu. Ekspresowy czas wykonania jest prawdopodobnie jej największą zaletą. Na uwagę zasługuje fakt, że taka rozbiórka trwa zazwyczaj parę dni. Jeśli chodzi o rozbiórkę ręczną, to może ona trwać nawet kilka tygodni. Koszt rozbiórki domu zależy przede wszystkim od wysokości obiektu, rodzaju konstrukcji oraz grubości ścian. Warto porównać ze sobą oferty przynajmniej kilku firm rozbiórkowych, ponieważ różnice mogą być bardzo duże. Rozbiórka z ciężkim sprzętem niestety uniemożliwia odzyskanie materiałów budowlanych. Wszystko trzeba będzie później przetransportować na wysypisko śmieci. Należy pamiętać, że firmy rozbiórkowe zazwyczaj same zajmują się wywozem śmieci, więc nie trzeba się o to martwić. Lepiej jednak wszystkie szczegóły ustalić przed rozpoczęciem prac, żeby później nie było żadnych wątpliwości. Koszt samodzielnego wywozu śmieci jest uzależniony głównie od odległości do wysypiska. Dokładne oszacowanie rozmiarów budynku jest podstawą wszystkich prac rozbiórkowych. Najmniej kosztowna będzie rozbiórka domu z drewna.

Udostępnij