palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

LifestyleOgród

Jak chronić ogród przed insektami przez cały rok?

Jak chronić ogród przed insektami przez cały rok?

Ogród jest miejscem, o które każdy ogrodnik bardzo dba przez cały rok. Dlatego oprócz tego, że sadzi i sieje w nim różne nasiona i rośliny, to jeszcze musi dbać także o to, by nie było żadnych szkodników w ogrodzie.

Jakimi sposobami można ochronić ogród przed insektami?

Jak chronić ogród przed insektami? To pytanie zadaje sobie każdy ogrodnik, który chce mieć piękny i zdrowy ogród, z którego będzie mógł zbierać plony. Dlatego trzeba od początku dbać o to, by w ogrodzie nie pojawiały się żadne insekty. Jednak, gdy dojdzie do tego, że takie insekty będą w ogrodzie, to trzeba natychmiast użyć środków do pozbycia się ich z naszych plonów. Są dostępne różne środki owadobójcze, których można użyć w ogrodzie, nie narażając przy tym owoców i warzyw. Takie środki są w różnych formach, dzięki czemu każdy ogrodnik może dopasować rodzaj do swoich potrzeb. Można środki owadobójcze wprowadzić poprzez spryskanie roślin lub na przykład wlać bezpośrednio do ziemi. Wszystko także zależy od tego, jaki jest to rodzaj insektów, które zaatakowały ogród. Jest to bardzo ważne, gdyż takie środki na pozbycie się niechcianych robaków w ogrodzie są odpowiednio dobrane do gatunków szkodników. Im lepiej wiemy, jakie robaki niszczą nam ogród, tym lepszy środek można wybrać w sklepie do pozbycia się szkodników.

Czy można w naturalny sposób ochronić ogród przed insektami

Istnieją także naturalne sposoby, które ochronią zbiory przed insektami bez żadnej ingerencji w naturę. Między innymi można posadzić takie rośliny, które odstraszają różne gatunki robaków czy gryzoni. Warto zatem posadzić takie rośliny jak: aksamitkę, nasturcję czy nostrzyk. Dzięki temu bez użycia chemii będzie można ochronić plony przed intruzami i szkodnikami. Dobrze jest też mieć zbudowane lub kupione gotowe budki lęgowe dla ptaków. Ptaki szybko i sprawnie pozbędą się różnych insektów, które niszczą nasz ogród. Można również stosować nawozy z gnojówek roślin. Zapach tego rodzaju gnoju nie należy do najprzyjemniejszych, ale ma bardzo dobre właściwości. Nie dość, że odstrasza różne insekty, to jeszcze nawozi ziemię, na której można później zasadzić kwiaty czy warzywa. W takiej mieszance dobrze jest umieścić dużo czosnku, który ma bardzo specyficzny zapach, dzięki czemu odstrasza on insekty między innymi takie jak mszyce, czy przędziorki.

Kiedy najlepiej stosować preparaty do ochrony ogrodu przed szkodnikami?

Najlepiej jest zaraz na początku wiosny tuż po stopnieniu śniegu. Wtedy różne robaki uaktywniają się i zaczynają szukać pożywienia. Dlatego, gdy już wcześniej wsadzimy różne nasiona czy sadzonki, to mogą one się zainteresować tymi roślinami. Dobrze jest też wprowadzić takie preparaty także jesienią. Dzięki temu rośliny w ogrodzie będą mogły bezpiecznie przezimować.

Różne środki i preparaty do walki z insektami można dostać w sklepach ogrodniczych zarówno tych stacjonarnych, jak i online. Niektóre preparaty można wykonać samemu w domu, dzięki czemu rośliny w ogrodzie będą mogły być chronione przez cały czas.

Udostępnij