palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

LifestyleOgród

Jak układać kamienie w ogrodzie – ścieżki i elementy ozdobne

Jak układać kamienie w ogrodzie – ścieżki i elementy ozdobne

Aby stworzyć niepowtarzalny, urokliwy ogród, warto wprowadzić do niego jak najwięcej naturalnych elementów, a unikać plastiku, betonu czy podobnych materiałów. Oprócz drewna, naszym sojusznikiem w tworzeniu pięknej przestrzeni dzikiego, zadbanego ogrodu są kamienie. Granit i bazalt, żwir, krzemienie, a również zwyczajne kamienie polne i rzeczne, których możemy używać jako budulcu do budowy ścieżek, umocnienia oczka wodnego czy celów ozdobnych. Jak układać kamienie w ogrodzie? Przeczytaj kilka porad i pomysłów.

Ogrodowe ścieżki

Krótko przycięte, jednorodne trawniki nie tylko są mało efektowne i nieekonomiczne, ale też szybko wychodzą z mody. Zamiast nich coraz popularniejsze stają się barwne łąki kwietnie, złożone z różnych gatunków traw i kwiatów polnych. Takie wielogatunkowe trawniki wymagają znacznie rzadszego nawadniania i koszenia, jednak przez swoją wysokość i bujność mogą wymagać systemu ogrodowych ścieżek.

Ścieżki można usypać z drobnych kamieni lub żwiru – takiego rodzaju dróżki wymagają grabienia i uzupełniania powstających z czasem luk. Częstszej konserwacji wymagają również ścieżki ułożone z kawałków drewna, na przykład plastrów pnia, oczywiście odpowiednio zaimpregnowanych. Ich zaletą jest bez wątpienia efektowny wygląd. Podjazd czy inne drogi, które będą znosiły znaczne obciążenia, najlepiej jest wybrukować, pozostawiając to zadanie fachowcom, ale każdy może sam zbudować ścieżki z kamieni polnych.

Jak układać ścieżki z kamieni?

Do ułożenia ścieżki możemy użyć polnych kamieni w stanie naturalnym, lub, jeżeli zależy nam na maksymalnie płaskiej nawierzchni, zakupić przecięte na pół kamienie w sklepie ogrodniczym. W obu wypadkach dalsze postępowanie jest takie samo. Po wytyczeniu granic ścieżki, które najlepiej jest oznaczyć wbitymi w ziemię kołkami i sznurkiem, usuwamy wierzchnią warstwę ziemi, mniej więcej 30 – 50 centymetrów i powstałe zagłębienie wysypujemy piaskiem. Następnie przechodzimy do układania kamieni.

Proces ten będzie nieco przypominał układanie puzzli, ponieważ kamienie należy dopasowywać i układać obok siebie w taki sposób, by przerwy między nimi były jak najmniejsze. Przerwy te uzupełniamy również piaskiem, a na koniec dobijamy kamienie młotkiem, żeby solidnie osadziły się w podłożu. Robimy po przez kawałek deski, żeby nie uszkodzić ich powierzchni.

Możemy również ułożyć ścieżki z dużych kamieni, rozłożonych na odległość kroku. Takie ścieżki będą wyglądać bardzo naturalnie i malowniczo, a wykonuje się je bardzo prosto, każdy kolejny kamień umieszczając we własnym, wysypanym piaskiem dołku. Należy pamiętać, aby kamienie, które tworzą ścieżki, regularnie czyścić, ponieważ mogą zarastać mchem lub porostami, co w deszczową pogodę grozi poślizgnięciem się i upadkiem.

Funkcja dekoracyjna

Kamienie, szczególnie te duże, o nietypowym kolorze lub kształcie, możemy również potraktować jako naturalne rzeźby i zapewnić im specjalne miejsce w naszym ogrodzie. Mniejsze kamienie mogą okalać rabatki czy oczko wodne, a duże stanowić elementy kompozycji wśród kwiatów i krzewów. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Udostępnij