W nowoczesnych instalacjach centralnego ogrzewania wykorzystuje się wysoce wydajne kotły, rury oraz grzejniki o niewielkiej pojemności. Niezbędne w ich przypadku okazuje się zastosowanie pompy, która zapewni sprawny obieg wody. Jej wybór wpływa na działanie całego ogrzewania, a więc powinien być przemyślany. Aby wszystko funkcjonowało sprawnie, należy też prawidłowo zamontować pompę i ustawić jej parametry pracy.
Pompy obiegowe CO2- rodzaje i główne parametry
W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje pompy co- urządzenia bezdławicowe i dławicowe. Modele te różnią się konstrukcją, która wpływa na sposób montażu silnika. W obiektach mieszkalnych zastosowanie znajduje bezdławicowa pompa obiegowa co. Urządzenie to wyposażone jest w silnik omywany tłoczoną cieczą. Woda chłodzi jednostkę napędową, przeciwdziałając jej przegrzaniu i przeciążeniu, a także smaruje łożyska wirnika. Do najważniejszych parametrów tych sprzętów zaliczyć możemy: natężenie przepływu i wysokość podnoszenia pompy. Oba te parametry muszą być obliczone w projekcie instalacji co. Powinny być dobrane w taki sposób, żeby czynnik grzewczy dotarł do wszelkich odbiorników ciepła, nawet tych znacznie oddalonych od źródła ciepła.
Montaż pompy obiegowej- co trzeba wiedzieć?
Zanim pompa do pieca zostanie zamontowana, należy zdecydować o tym, czy implementacja odbędzie się na przewodzie zasilającym, czy też powrotnym. Ważne jest również ustalenie tego, czy przetłaczany czynnik grzewczy nie osiągnie zbyt wysokiej temperatury, czy ciśnienia względem parametrów pracy sprzętu, jak i to czy ciśnienie i temperatura znajdzie się w dolnych granicach napływu w króćcu ssawnym pompy obiegowej co.
Pompa do pieca musi być zainstalowana w taki sposób, żeby kierunek przepływu czynnika był zgodny z oznaczeniem widocznym na korpusie urządzenia. Istotną czynnością jest odpowietrzenie pompy obiegowej, jak i całego układu hydraulicznego. Trzeba też pamiętać o tym, że pompa obiegowa co musi być zamontowana na odcinku rurociągu pomiędzy 2 zaworami odcinającymi. Dzięki temu będziemy mogli bez trudu odciąć pompę oraz dany odcinek instalacji w celu wykonania zabiegów konserwacyjnych. Pompa powinna zostać umieszczona w miejscu łatwo dostępnym, co ułatwi monitorowanie jej działania.
Przed przystąpieniem do montażu pompy obiegowej należy zapoznać się z dokładnymi jego zasadami i sposobem pozycjonowania danego produktu. Takie informacje zamieszczają wszyscy producenci pomp i bezwzględnie należy się do nich stosować. Nieprawidłowy montaż pompy może skutkować złym działaniem całej instalacji, a nawet jej awarią.