palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

DomWnętrza

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem – poznaj trzy sprawdzone sposoby

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem – poznaj trzy sprawdzone sposoby

Bez względu na to, jak stary jest nasz dom i jak cenna jest jego zawartość, musimy liczyć się z tym, że może wzbudzać zainteresowanie nieproszonych gości. Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Może się wydawać, że wystarczy poprosić sąsiada, aby miał dom na oku podczas naszej nieobecności, choć jednak jest to sposób, który nic nie kosztuje, trudno mówić o jego dużej skuteczności. Jakimi innymi warto więc się zainteresować chcąc mieć pewność, że dom jest dobrze chroniony?

Po pierwsze – upozorowanie obecności

Złodzieje przeważnie koncentrują swoją uwagę na tych domach, które wydają się chwilowo puste. Analizują więc tak podstawowe czynniki świadczące o naszej obecności, jak choćby światło w oknach albo obecność na podwórku tych akcesoriów, które dowodzą, że ktoś nieustannie znajduje się w okolicy. Wiedząc o tym mechanizmie możemy podjąć próbę wykorzystania go na naszą korzyść. Wystarczy, że wieczorem ktoś pojawi się przez moment w domu, choćby po to, aby podlać kwiaty, a obserwator może stracić zainteresowanie nieruchomością. Dom nie będzie też wydawał się aż tak atrakcyjny, gdy wieczorem w oknach będą palić się światła. Jeśli zdecydowaliśmy się wcześniej na automatyzację regulacji oświetlenia, możemy wykonać taki krok nawet bez konieczności angażowania sąsiada.

Po drugie – czujniki ruchu

Rozświetlenie domu w nocy jest dość skuteczne, zastosowanie tego rozwiązania wiąże się jednak z koniecznością opłacania dość wysokich rachunków za prąd. Na szczęście, nie mówimy wcale o jedynej opcji, która może nas zainteresować. Bardziej oszczędnym, a przecież nie mniej skutecznym rozwiązaniem okazują się być światła fasadowe, które uruchamia czujnik ruchu. To znakomita iluzja tego, że potencjalny włamywacz właśnie został zauważony przez domowników. Nie można przecież zapominać o tym, jak ważne jest odziaływanie na psychikę włamywacza. Niejednokrotnie już samo ryzyko tego, że zostanie się przyłapanym sprawia, że zaczyna się on interesować innym domem.

Po trzecie – zabezpieczenia antywłamaniowe

Nie każdego interesują półśrodki, warto więc pamiętać o tym, że rynek zabezpieczeń antywłamaniowych rozwija się dynamicznie i jest nam w stanie naprawdę wiele zaoferować. Dużą popularnością cieszą się już od lat żaluzje i rolety antywłamaniowe, które są wysoko cenione także dlatego, że chronią nas przed przesadnym zainteresowaniem sąsiadów i zapewniają skuteczną izolację termiczną. Warto zastanowić się także nad wymianą drzwi na ich wersję antywłamaniową, jeśli zaś mamy w domu coś naprawdę wartościowego – nad podpisaniem umowy z profesjonalną firmą ochroniarską. Każdy ze wspomnianych sposobów na zabezpieczenie domu przed włamaniem generuje pewne koszty, każdy też jest opisywany jako skuteczny.
Eksperci przypominają jednak, że z zabezpieczeniami nie należy przesadzać. Jeśli będzie ich zbyt wiele, złodziej może odnieść wrażenie, że w domu znajduje się coś, co zasługuje na podjęcie przez niego ryzyka związanego z włamaniem. Warto być czujnym, żadna przesada nie jest jednak wskazana przynosząc więcej strat niż korzyści.

Udostępnij