palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

DomLifestyle

Jak skutecznie czyścić kostkę brukową?

Jak skutecznie czyścić kostkę brukową?

Chodniki, podjazdy, alejki najczęściej tworzone są z kostki brukowej. Jest to bowiem dość tani, ale zarazem trwały materiał. Jednak jak każdy tego typu materiał wymaga systematycznego czyszczenia. Kostka brukowa nie jest trudna w czyszczeniu, jednak trzeba wiedzieć jak robić to właściwie.

Jak często czyścić kostkę brukową?

Przede wszystkim bardzo ważne jest to, aby kostka brukowa była czyszczona systematycznie. W innym przypadku straci na swoim estetycznym wyglądzie. Co więcej, jeśli się to zaniedba, to na kostce mogą pojawić się zabrudzenia, których później nie będzie można już po prostu usunąć. Dlatego zaleca się czyszczenie kostki brukowej przynajmniej trzy razy w roku. Najlepiej jest ją czyścić przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, w jego trakcie oraz po zakończeniu.

Jak czyścić przestrzeń między kostkami?

Wiosną i latem w przestrzeniach między kostką zaczyna pojawiać się mech i chwasty. Kostka musi być z nich oczywiście oczyszczona. Do ich usunięcia warto zastosować drucianą szczotkę. Dzięki niej można skutecznie wyskrobać rośliny z przestrzeni między kostkami. Choć jest to dość czasochłonne, to przynosi jednak dobre efekty. Sama szczotka powinna mieć wąskie włosie. Wówczas nie ma ryzyka zarysowania kostki brukowej. Do usunięcia chwastów zastosować można również dostępne na rynku środki do odchwaszczania. Pamiętać jednak trzeba, aby wybrać preparaty specjalnie do tego przeznaczone. W innym przypadku można przebarwić kostkę brukową.

Jak wyczyścić kostkę brukową z nalotów?

Na kostce brukowej często pojawiają się różnego rodzaju osady, których również trzeba się skutecznie pozbyć. W tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie myjki ciśnieniowej. Dzięki niej można szybko pozbyć się pleśni i grzybów oraz białego wapienia. Zaletą wykorzystania myjki ciśnieniowej jest to, że czyszczenie kostki brukowej przy jej użyciu jest szybkie i wygodne. Dodatkowo można tu zastosować odpowiednie środki czyszczące. Warto wykorzystać tu specjalne preparaty, które zawierają w swoim składzie kwasy skutecznie usuwające brud i osad. Poza tym tego typu środki czyszczące zabezpieczają kostkę brukową.

Jak wyczyścić kostkę brukową z plam?

Na kostce brukowej mogą pojawiać się różnego rodzaju plamy. Mogą być to np. zacieki z tłuszczu. Bardzo ważne jest, aby plamy z oleju usuwane były natychmiast. Im dłużej będzie się z tym zwlekać, tym usunięcie zabrudzeń będzie trudniejsze. Jak skutecznie pozbyć się takich plam? W pierwszej kolejności należy je posypać piaskiem. Ten wchłonie nadmiar oleju. Następnie należy usunąć piasek i umyć kostkę ciepłą wodą z preparatem czyszczącym. Jeśli zrobi się to dość szybko, to można być pewnym, że plamy bez problemu zejdą.

Jak zatem widać, czyszczenie kostki brukowej nie jest bardzo skomplikowane. Ważne, aby robić to systematycznie. Można mieć wówczas pewność, że kostka na długie lata zachowa swój estetyczny wygląd. W przypadku kostki brukowej jest to w końcu niezwykle istotne. Pełni ona bowiem także funkcję dekoracyjną.

Udostępnij