palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

DomWnętrza

Ogrzewanie domu fotowoltaika czy pompa ciepła co wybrać?

Ogrzewanie domu fotowoltaika czy pompa ciepła co wybrać?

Wiele osób zastanawia się, co będzie lepsze, ogrzewanie domu fotowoltaika czy pompa ciepła. Na uwagę zasługuje fakt, że pompę można połączyć z instalacją fotowoltaiczną i jest to rozsądne rozwiązanie.

Czym jest fotowoltaika?

Instalacje fotowoltaiczne mogą wspierać funkcjonowanie innych instalacji, mimo że wcześniej były głównym źródłem energii elektrycznej. Jest to hybrydowe rozwiązanie, które przede wszystkim dostarcza darmową energię. Rozwój technologiczny sprawił, że technologie fotowoltaiczne mocno się rozwinęły. Fotowoltaika jest obecnie chętnie wybierana przez osoby, które decydują się na budowę własnego domu. Nadwyżka energii elektrycznej jest zazwyczaj produkowana w sezonie letnim. Właściciel może ją później użyć do zasilania pompy ciepła. Należy jednak pamiętać, że nadwyżkę energii trzeba wykorzystać w ciągu 365 dni, ponieważ w innym wypadku przepada. Oznacza to, że przez cały rok możemy z niej swobodnie korzystać. Dzięki temu możliwe jest też optymalne połączenie instalacji PV z pompą ciepła.

Zalety pomp ciepła

Stosując takie rozwiązania, nie trzeba się martwić podwyżką opłat za energię elektryczną. Pompy ciepła dają przede wszystkim niezależność. Nie potrzebujesz żadnych materiałów ani surowców, żeby wygenerować ciepło. Jedyne co musisz zrobić to zapewnić dostęp do energii elektrycznej, bez której pompa ciepła nie zadziała. Oprócz tego korzystasz z darów natury. Na wstępnym etapie koszty są trochę duże, ponieważ trzeba zakupić pompę oraz ją zamontować. Na szczęście dostępne programy finansowe, które wspierają budowę odnawialnych źródeł energii, do których między innymi zaliczają się pompy ciepła. Warto wspomnieć jeszcze o ulgach oraz kredytach. Największe koszty pochłania instalacja i uruchomienie pompy. Gdy to będzie już zrobione, to zostaną tylko koszty eksploatacyjne. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że pompa ciepła jest zdecydowanie tańsza w użytkowaniu od pieca gazowego. Należy jednak pamiętać, że pompa elektryczna potrzebuje energii elektrycznej do działania.

Oszczędności na energii elektrycznej

Opłacalność całej inwestycji zależy od tego, skąd uda nam się pozyskać energię elektryczną. Fotowoltaika to realne oszczędności i przekonuje się o tym coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych. Kolejnych klientów przyciągają głównie niskie koszty pozyskiwaniu prądu z promieni słonecznych. Od kilku lat można zaobserwować znaczący wzrost zainteresowania fotowoltaiką. Warto dodać, że energia pochodząca ze słońca może pokryć pełne zapotrzebowanie domu na prąd. Do sieci energetycznej są regularnie przesyłane nadwyżki energii, gdzie są później magazynowane. Właściciel instalacji ma rok czasu na odbiór przesłanej energii. Należy mieć na uwadze, że za przechowywanie energii sieć nie pobiera żadnych opłat. Nadwyżki można odebrać w sezonie zimowym, kiedy produkowana jest mniejsza ilość energii. Pompy ciepła również są rozwiązaniem niezwykle przyjaznym środowisku. Są to inwestycje, które dotyczą programów dofinansowujących. Warto korzystać z nadwyżek zgromadzonej energii elektrycznej. Mamy jedynie rok na odbiór energii od momentu jej przesłania.

Udostępnij