Jaką przecinarkę do glazury wybrać?
Data publikacji 19 lutego 2023
Na budowę do remontu czy na zapas – przecinarka może okazać się niezwykle praktycznym nabytkiem. Ważne jest jednak dopasowanie urządzenia do swoich potrzeb. Zakup drogiego, profesjonalnego sprzętu na potrzeby domowego remontu nie jest dobrym pomysłem. Równie dużym błędem byłoby kupienie zbyt słabej na dużą budowę. Poznaj najważniejsze cechy twojej przyszłej przecinarki i dowiedz się więcej o tym urządzeniu.
Do czego służą przecinarki?
Przecinarka do glazury jest urządzeniem, które ma wiele zastosowań. Jest niezwykle przydatna do precyzyjnych prac, takich jak przecinanie różnorodnych materiałów. Doskonale radzi sobie z marmurem, kamieniem, czy kafelkami. Istnieją dwa główne rodzaje przecinarek – elektryczne i ręczne. Pomijając w tym momencie istotniejsze szczegóły, które omówione zostaną w dalszej części tekstu głównymi różnicami są kompatybilność i precyzja. Przecinarki ręczne są znacznie lżejsze i poręczne, a dodatkowo łatwo je transportować. Dodatkowo nie potrzebują energii poza tą włożoną przez robotnika. Dzięki temu znajdzie zastosowanie nie tylko na profesjonalnej budowie gdzie mobilność może okazać się niezbędną cechą, ale również w prostych domowych robotach. Przecinarki elektryczne natomiast zajmują więcej miejsca i ich przenoszenie, chociaż nie niemożliwe jest znacznie trudniejsze od odmiany ręcznej. Ich niewątpliwą zaletą jest jednak niezwykła precyzja.
Jak używa się przecinarki?
W zależności od jej rodzaju mamy dwa różne sposoby użycia. Po dokładnym zaplanowaniu, zmierzeniu i oznaczeniu miejsca przecięcia należy przynieść płytkę do narzędzia. Jeśli przecinarka ręczna to model na który się zdecydowałeś to zasada działania jest stosunkowo prosta – działa ona niczym gilotyna. Przygotowaną płytkę należy położyć w odpowiednim miejscu, a następnie spuścić na nią ostrze. Często po dokonaniu nacięcia oba elementy nadal będą zespolone, wtedy będziesz zmuszony złamać płytkę ręcznie. W przypadku elektrycznych modeli przecinarek sprawa ma się podobnie. Różnica jest taka, że działanie to wymaga znacznie mniejszego nakładu siły, a płytkę nasuwa się na ostrze.
Ręczne przecinarki do glazury – czy to dobry wybór?
Przecinarka ręczna to zarówno tanie jak i bardzo mobilne rozwiązanie. Jednak urządzenie to ma też kilka spraw wartych przemyślenia. Przede wszystkim jest to narzędzie wymagające pewnej dawki siły fizycznej. Oczywiście jedna czy dwie płytki nie sprawią nikomu problemu, jednak jeśli rozmawiamy o dużej skali – precyzja cięć może stać się znacznie mniejsza. Należy również pamiętać, że po dokonaniu przecięcia czasami trzeba przełamać płytki ręcznie, co ponownie przy większej ilości pracy może sprawić problemy. W porównaniu ze swoim elektrycznym odpowiednikiem odstaje również pod względem funkcjonalności. Nie tylko modyfikacje są niemalże niemożliwe, ale również sama praca będzie znacznie cięższa. Jednakże, jeśli zależy Ci na mobilności urządzenia i lubisz ręczne prace, warto skusić się na ten model. Praca z ręczną przecinarką może być idealną formą odpoczynku od pracy umysłowej i świetną formą spędzania wolnego czasu na ulubionym hobby!
Elektryczne przecinarki – precyzja i wygoda
Przecinarki elektryczne składają się ze stołu, mechanizmu operującego ostrzem oraz samego ostrza. W przypadku tego urządzenia nie możemy już liczyć na mobilność. Jednakże wada ta jest usprawiedliwiona szeregiem korzyści. Rozwiązanie elektryczne będzie znacznie skuteczniejsze przy przecinaniu dużej ilości kafelków. Nie będą one już wymagały przełamania, a sam proces cięcia nie wymaga od nas dużej ilości siły. Przecinarki w wersji elektrycznej poradzą sobie z niemalże każdym materiałem, jednak gdybyśmy mieli jakiekolwiek problemy, istnieje możliwość zmiany ostrza na twardszy i wytrzymalszy wariant. Jego wymiana jest również konieczna po dłuższym użytkowaniu, ponieważ z upływem czasu ostrze najzwyczajniej w świecie się zużywa.. Przykładem tego typu przecinarek może być makita 4100 kb, która posiada wszystkie wymienione cechy i jest świetnym modelem, który sprawdzi się zarówno w domu jak i większym zakładzie.
Przecinarka do glazury Makita
Urządzenie firmy Makita jest to przecinarka z dużą siłą silnika, szybkimi obrotami i niezwykłą precyzją. Są to cechy, których powinniśmy się spodziewać po sprzęcie z tej półki cenowej. Jest to sprzęt, który posiada wszystkie niezbędne elementy potrzebne do wygodnej i sprawnej pracy. W zestawie znajdziemy części potrzebne do pracy. Przyglądając się dokładniejszym specyfikacjom dowiemy się, że przecinarka do glazury Makita przygotowana jest również do współpracy z dodatkowymi modułami takimi jak odkurzacz czy worek na pył. Jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie, ponieważ pozwoli nam zachować porządek i zaoszczędzić czas, który zostałby poświęcony na sprzątanie kurzu, pyłu i opiłków. Ponadto w zestawie odnajdziemy szynę oraz adapter. Szyna po zamocowaniu pozwoli na równe prowadzenie przecinarki bez obawy o ewentualne drżenie rąk. Dzięki temu rozwiązaniu przecinarka do glazury Makita jest poręczna, wygodna i warta uwagi.