Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo piwnica w domu

Piwnica w domu – kiedy warto ją zbudować?

Data publikacji 17 stycznia 2022


Deweloperzy coraz częściej budują domy bez piwnic, ponieważ jest to zdecydowanie tańsze i mniej kłopotliwe rozwiązanie. Ponadto tego typu inwestycje szybko znajdują swoich nabywców i są również dosyć atrakcyjne pod względem cenowym. Czy pomimo to, warto zdecydować się na podpiwniczenie w domu?

Piwnica w domu – powiększenie powierzchni domu

Współcześnie piwnice w dużej mierze wykorzystuje się do powiększenia powierzchni usługowej domu. Jest to szczególnie ważne, gdy dom jest usytuowany na małej działce lub ma stosunkowo małą powierzchnię. Wówczas piwnica może pełnić funkcję dodatkowego pomieszczenia gospodarczego, gdzie zostanie umieszczony piec, kocioł, pralnia z suszarnią, spiżarnia, a nawet sprzęt turystyczny taki jak rowery, czy narty. Ponadto piwnica w domu to także świetny schowek na drewno, węgiel, czy narzędzia lub części zamienne do samochodu.

Piwnica w domu – skuteczna izolacja od gruntu

W domach jednorodzinnych bardzo ważna jest odpowiednia termoizolacja budynku, tak aby można było zużyć jak najmniej energii do jego ogrzania. Dlatego kiedyś jednym z głównych powodów, dla których budowano piwnice, była właśnie izolacja pomieszczeń mieszkalnych od gruntu. Jednak dziś jest inaczej, ponieważ stosowane współcześnie nowoczesne technologie umożliwiają optymalne zabezpieczenie budynku przed wychłodzeniem, bez konieczności budowania piwnicy. Efekt ten uzyskuje się dzięki zastosowaniu specjalistycznych materiałów oraz wykonaniu profesjonalnych izolacji podłóg i fundamentów. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze niż budowa piwnicy, dlatego cieszy się ogromnym powodzeniem.

Piwnica w domu – problematyczne wody gruntowe

Chcąc zbudować dom z piwnicą, trzeba sprawdzić przebieg okolicznych wód gruntowych. Ponieważ za wysoki ich poziom może powodować regularne zalania, które są bardzo kłopotliwe, gdyż mogą prowadzić do zawilgocenia fundamentów oraz podłóg. Żeby sprawdzić stan wód gruntowych, najlepiej jest wykonać proste i niedrogie badanie geologiczne, dzięki któremu dokładnie i precyzyjnie będzie można określić ich poziom. Oczywiście nawet w przypadku wysokich wód gruntowych można pokusić się o budowę piwnicy z dodatkiem specjalnej izolacji przeciwwodnej, jednak jest to rozwiązanie, które znacznie podniesie koszt całej inwestycji.

Piwnica w domu – dodatkowe koszty

Podpiwniczenie naturalnie wiąże się z dodatkowymi kosztami, które będą dotyczyły takich obszarów jak strop nad piwnicą, izolacja przeciwwilgociowa, schody prowadzące do piwnicy, ocieplenie, czy dodatkowe koszty wykończenia. Dlatego przed podjęciem decyzji o budowie piwnicy, warto sporządzić wstępny kosztorys i sprawdzić, w jakim stopniu to rozwiązanie będzie dla nas opłacalne.

Podsumowując, w zależności od sytuacji czasem warto, a czasem nie warto podjąć się budowy domu z piwnicą. Ponadto podczas rozważania tej opcji należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych jak, chociażby powierzchnię domu, sposób ogrzewania domu, izolację od gruntu, poziom wód gruntowych oraz całkowity koszt budowy podpiwniczenia.

Redakcja palacnawodzie.pl

Od budowy przez urządzanie wnętrz, aż po pielęgnację zieleni - dzielę się moimi doświadczeniami, inspiracjami i praktycznymi poradami. Wierzę, że każdy może stworzyć przestrzeń, która będzie nie tylko piękna, ale i funkcjonalna.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?