palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

LifestyleWnętrza

Aranżacja wnętrz – jak urządzić małą kuchnię?

Aranżacja wnętrz – jak urządzić małą kuchnię?

W nowoczesnym budownictwie można się spotkać z trendem, polegającym na projektowaniu małych kuchni kosztem zwiększenia powierzchni salonu. Niewielka kuchnia wymaga wówczas odpowiedniego urządzenia, aby mogła z powodzeniem spełniać wszystkie swoje funkcje pomimo skromnych rozmiarów. Zatem jak szybko i sprawnie urządzić małą kuchnię?

Meble na wymiar

Chcąc zaaranżować przytulną i funkcjonalną kuchnię, dobrze jest zapoznać się z ofertą mebli na wymiar. Ponieważ tylko dzięki odpowiedniemu wymierzeniu co do milimetra każdej szafki, czy kuchennego urządzenia, będzie można zaopatrzyć małą kuchnię we wszystkie niezbędne sprzęty. Ponadto aranżacje wnętrz przy pomocy mebli na wymiar pozwolą na dowolne ich ustawienie, a także dobranie optymalnej wysokości zabudowy oraz długości blatów. Będzie to zatem kuchnia idealnie dopasowana do konkretnych potrzeb danej osoby zarówno pod kątem użytkowym, jak i stylistycznym.

Optymalizacja miejsca do przechowywania sprzętów kuchennych

Korzystając z kuchni regularnie, potrzebujemy przechować w niej wiele akcesoriów i sprzętów codziennego użytku. Zatem dysponując małą powierzchnią kuchni, musimy zmaksymalizować miejsce do przechowywania tego typu rzeczy. Można to zrobić poprzez zastosowanie specjalnych wysuwanych szafek, wysuwanych blatów, a nawet wysuwanego stołu. Dobrym pomysłem będzie też zabudowa kuchni aż pod sam sufit. Warto też wybierać szafki z praktycznymi wieszakami, przegródkami i innymi organizerami, ułatwiającymi optymalne rozlokowanie przedmiotów.

Jakie kolory powinny dominować w małej kuchni?

Aranżacje wnętrz o niewielkich gabarytach zazwyczaj obfitują w jasne i stonowane kolory. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem są lśniące fronty i odcienie, które dobrze odbijają światło. Chodzi bowiem o to, by pomimo małej powierzchni kuchnia nie była przytłaczająca. Dlatego należy zrezygnować z materiałów, które mogłyby zdominować wnętrze, jak na przykład cegła, kamień, czy drewno. Zdecydowanie korzystniej będzie postawić na biele, beże oraz gładkie powierzchnie. Można się oczywiście pokusić na jeden, czy dwa bardziej wyraziste elementy kolorystyczne, ale powinny one funkcjonować na zasadzie dodatku dekoracyjnego, a nie motywu przewodniego danej aranżacji.

Oświetlenie w małej kuchni

Kuchnia niezależnie od wielkości powinna być dobrze oświetlona, a już szczególnie w miejscu, w którym zamierzamy przygotowywać posiłki. Jednak należy inaczej podejść do oświetlenia kuchni z oknem oraz kuchni bez okna. Kuchnia bez okna powinna być zdecydowanie lepiej doświetlona, można wówczas nie tylko zdecydować się na oświetlenie centralne, ale i zadaniowe, czyli oświetlenie blatów i szafek, oświetlenie nad kuchenką oraz dodatkowe oświetlenie stołu.

Aranżacje niewielkich wnętrz to spore wyzwanie, a jednocześnie duża przyjemność, gdy uda się stworzyć ciekawe i funkcjonalne pomieszczenie. Małe kuchnie nie muszą już być problemem, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, można je bez większego wysiłku urządzić według własnych upodobań, nie rezygnując z żadnego istotnego elementu wyposażenia.

Udostępnij