palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

Ogród

Bezpieczne place zabaw dla dzieci

Bezpieczne place zabaw dla dzieci

Już wczesną wiosną place zabaw wypełniają się wesołym śmiechem dzieci. Po długiej i mroźnej zimie, wszyscy wychodzą z domu, aby móc odetchnąć świeżym powietrzem. A gdzie najlepiej spędza się czas? W gronie innych rówieśników, na placu zabaw. Tam, gdzie dzieci mogą bawić się w swoim gronie, a rodzice plotkować pomiędzy sobą. Place zabaw to element konieczny, którego nigdy nie może zabraknąć.

Obowiązujące normy

Osoby odpowiedzialne za stworzenie takich placów, muszą zadbać o bezpieczeństwo. Tak, aby być pewnym tego, że żadne dziecko nie będzie w stanie zrobić sobie krzywdy, ponieważ zabawki były złe. Obowiązująca norma to PN – EN 1176 i PN – EN 1177. Żaden plac zabaw nie zostanie dopuszczony do użytku, jeżeli podczas kontroli wyjdą uchybienia. Wszystko to, co zapisane jest w dokumentach normatywnych, musi zostać spełnione. Odnosi się to między innymi do tego, gdzie taki plac znajdować się powinien, jak również urządzeń umieszczanych na placach. Każdy projektant musi sprawdzić, czy producent placów zabaw zapewnia bezpieczne urządzenia do zabawy.

Warto chociaż na chwilę zatrzymać się nad tymi normami, ponieważ to z nich można dowiedzieć się m.in. o tym, jak powinny być badanie huśtawki, zjeżdżalnie, kolejki linowe, jak również urządzenia kołyszące, karuzele. Tak, każde z tych urządzeń musi zostać dokładnie zbadane. Po to, aby być pewnym tego, że naprawdę nikomu nie stanie się krzywda lub nie dojdzie do czegoś jeszcze gorszego.

Ważne jest nie tylko to, co znajduje się na placu, ale również dookoła niego. Mowa tutaj oczywiście o ogrodzeniu. Jest to chyba jedyny taki element, który nie jest określony przepisami. Aczkolwiek, trzeba jednak zadbać o to, aby teren nie był regularnie zanieczyszczany. Chodzi tu m.in. o zwierzęta (np. koty), które piaskownice mogą potraktować jako dużą, własną kuwetę. Ogrodzenie potrzebne również jest do tego, aby dzieci nie uciekały z placu zabaw. Rodzice na ten temat na pewno mieliby dużo do powiedzenia.

Jak wyposażyć plac zabaw?

Skoro już co nieco wiadomo o tym, jakie wymagania stawia się współczesnym placom zabaw, to czas na to, aby go wyposażyć. Dobrą, a co najważniejsze, bezpieczną ofertę można znaleźć na https://www.avisplacezabaw.pl/. Jest to producent, który doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakie potrzeby mają współczesne dzieci. Widać to m.in. po tym, jakie produkty można znaleźć w asortymencie. W szczególności, jeżeli ktoś spojrzy na specjalne serie: Jungle, Kosmos, Lotnisko, Ninja. Aczkolwiek, cały katalog jest warty uwagi klienta.

Udostępnij