palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

Ogród

Zbliża się wiosna – przegląd wiosennych aktywności ogrodowych

Zbliża się wiosna – przegląd wiosennych aktywności ogrodowych

Wiosna to szczególny czas dla każdego. Posiadacze ogrodów i sadów zakasają powoli rękawy i biorą się do pracy. A roboty, nawet już w marcu, jest wiele. Porządki po zimie, odpowiednie przygotowanie gleby pod wysiew nasion, zadbanie o ochronę rozwijających się roślin to tylko część czynności, które należy zrealizować wraz z pierwszymi oznakami wiosny. W poniższym artykule przypominamy, od czego warto rozpocząć ogrodowe aktywności.

Porządki

By ruszyć dalej i rozpocząć nowy rozdział najpierw należy uporządkować bałagan, który pojawił się na podwórku w jesienno-zimowym okresie. Jeśli na twojej działce znajdują się drzewa, rozpocznij od wygrabienia opadłych, zeszłorocznym liści. Przy okazji sprawdź stan roślin sadowniczych po zimie. Drzewa i krzewy mogą być uszkodzone przez zwierzęta lub niską temperaturę i potrzebować leczenia. Z gleby usuń stare, niepotrzebne rośliny i chwasty. To dobry czas, by ruszyć do sklepu na zakupy nasion

Przycinanie drzew i krzewów

W połowie marca możesz zabrać się za przycinanie drzew i krzewów, które posadziłeś/aś na jesień. Pamiętaj, zawsze korzystaj z dobrej jakości, zadbanych narzędzi, tak by cięcie było precyzyjne i nie powodowało niepotrzebnych szkód. Młode krzewy jak agrest, maliny czy porzeczki przytnij tuż nad ziemią. Starsze drzewa i krzewy potrzebują natomiast cięcia prześwietlającego korony drzew. Dzięki temu będą miały zapewniony wystarczający dostęp do światła słonecznego i większą przewiewność (co zapobiega wielu drzewnym chorobom).

Sadzenie drzew i krzewów

Jeżeli pogoda pod koniec marca sprzyja i chcesz, by w twoim sadzie pojawiły się nowe rośliny, w tym czasie możesz je zasadzić. Koniecznie dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas kupna nowych drzew i krzewów. Kupuj rośliny zdrowe, tak by prawidłowo rozwijały się i w przyszłości dawały smaczne owoce. Każde drzewo i krzew rządzi się własnymi prawami, dlatego też sam proces sadzenia jak i dokładny jego termin będzie różnił się w zależności od rośliny. 

Przygotowanie gleby do wysiewu 

Warzywa, zioła i inne rośliny gruntowe to coś, czego w żadnym ogrodzie nie może zabraknąć. Wczesna wiosna (marzec i kwiecień) to czas by przygotować im odpowiednie podłoże zapewniające optymalny wzrost. Zorganizuj zagony, inspekty, szklarnie, odpowiedni grunt i nawozy. Dowiedz się, jak powinno wyglądać podłoże w zależności od rodzaju uprawy (przykładowo do inspektów przyda się obornik koński). Jeżeli gleba zaczyna rozmarzać, możesz wspomóc nawozem wieloletnie warzywa i zioła. 

Wysiew

Z początkiem marca wysiewa się nasiona do produkcji rozsad warzywnych, które w ciepłym domu, lub innym odpowiednim pomieszczeniu będą powoli kiełkować i czekać na umiejscowienie w gruncie. W drugiej połowie marca, o ile pogoda sprzyja, możesz rozpocząć wysiew nasion w szklarni, tunelu lub inspektach. Dobrze powinna przyjąć się rzodkiewka, rozsada sałaty na wczesny zbiór, kalarepy, kalafiora, i wczesnej kapusty. Przy ciepłej temperaturze do gruntu mogą trafić nasiona bobu, groch, marchew, koper, cebula, a także łatwa w uprawie roszponka. 

Ochrona

Wiosna to czas ponownych narodzin, a więc rodzą się także ogrodowe szkodniki. Dlatego ważne jest, by jak najszybciej przygotować się na starcie z nimi i z powodzeniem odeprzeć przyszłe ataki. To odpowiedni moment na zakup środków ochrony roślin i wprowadzenie tej ochrony w życie. Dotyczy to zarówno roślin warzywnych, ziół, roślin sądowych, jak i ozdobnych. 

Wiosną nasz ogród odradza się do życia. Po dokonaniu porządków i przed podjęciem konkretnych działań warto zasięgnąć specjalistycznej wiedzy dotyczącej każdej ogrodniczej aktywności, poczynając od przycinania drzew, kończąc na przygotowaniu gleby. Tutaj nie ma miejsca na działania intuicyjne. Jeżeli pragniesz, by twoje ogrodowe poczynania przyniosły obfite plony, postępuj mądrze i uważnie. Rośliny potrzebują dużo opieki, jednak w zamian za nią odwdzięczają się najlepszym pod słońcem, pełnym zdrowia jedzeniem.

Udostępnij