Posiadanie dużego ogrodu to przywilej, a jednocześnie bardzo często najgorętsze hobby. Ogród zakładany „od zera” daje mnóstwo satysfakcji, a jednocześnie zamienia się w ciężką pracę, której efekty pojawiają się z czasem. Miłośnicy prac ogrodowych zwykle zaczynają projektowanie ogrodów od inspiracji zaczerpniętych z życia, książek czy historii.
Aranżacja ogrodu, od czego zacząć?
Projektowanie ogrodu można zacząć od wyboru konkretnego stylu lub tylko się nim zainspirować. Można również od początku do końca wymyślić go samodzielnie. W Polsce rzadko kultywuje się pełne naśladownictwo konkretnego stylu, zwykle właściciele ogrodu wykorzystują detale danego stylu i próbują przenieść je na swój grunt.
Do najpopularniejszych pomysłów na aranżację ogrodu należą projekty w stylu angielskim, japońskim, rustykalnym, francuskim, romantycznym czy nowoczesnym. Każdy z nich można podzielić na dowolne funkcje, łączące część relaksu z aktywnym wypoczynkiem. W tej ostatniej części wystarczy umieścić choćby trampoliny ogrodowe, by dany obszar ogrodu stał się miejscem głośnych i radosnych zabaw dorosłych i dzieci.
Kształt i siatka ogrodu
Projektowanie ogrodu warto zacząć od określenia zarysu kształtu ogrodu i linii, które zbudują oczekiwaną przestrzeń. Do tego celu warto przygotować siatkę działki, która przy dużym ogrodzie powinna być w równie dużej skali. Plan pozwoli na swobodne kreowanie projektu i pozyskanie świadomości przestrzeni, jaką ma się do dyspozycji. Nawet jeżeli jest się pozbawionym talentu architekta ogrodów czy choćby geodety warto pokusić się o pracę z siatką ogrodu. Dla najbardziej zagorzałych projektantów można polecić program komputerowy do wykorzystania na tym etapie projektu.
Następnym etapem projektu jest wybór dominujących w ogrodzie kształtów. Czy będą to linie okrągłe czy też proste. Trzecim wyborem jest pełna swoboda kształtów, dająca projektantowi najwięcej dowolności. Poszczególne kształty tworzą określone strefy a w każdej z nich warto zawrzeć wybrane funkcje. Pierwszą strefę łatwo wypełnić np. meblami ogrodowymi, elementami placu zabaw a w nim: trampoliny ogrodowe, huśtawki, hamaki, może dmuchany basen oraz przestrzeń wypełnioną roślinami. Tak przygotowany plan tworzy swoistą mapę, stelaż ogrodu, który już tylko należy wypełnić. Utworzone linie stanowią granicę pomiędzy poszczególnymi funkcjami ogrodu, można wyznaczyć je alejkami, chodnikiem, murkiem czy trwałym żywopłotem.
Rośliny w ogrodzie ożywiają przestrzeń
Wpisywanie roślinności w stelaż ogrodu należy do najprzyjemniejszych zadań. Każdą ze stref należy potraktować odrębnie a jednocześnie ani przez chwilę nie wolno stracić z oczu szerokiego planu. Do wybranej roślinności warto dołączyć oczko wodne czy skalniak, które dodadzą ogrodowi charakteru. Nie powinno się również zapomnieć o małej architekturze ogrodowej. Niewielka ażurowa altanka utworzy doskonałe miejsce, w którym łatwo urządzić przyjęcie czy rozpalić grilla.
Trzeba czasu, by ogród spełnił wszystkie oczekiwania jego właściciela. Nawet wtedy, gdy do prac projektowych zaprasza się specjalistów. Jednak właściciele ogrodów najbardziej lubią tworzyć go samodzielnie i cieszyć się każdą wprowadzoną zmianą.