palacnawodzie.pl

Blog wielotematyczny o budownictwie i lifestyle'u

LifestyleOgród

Ogród dla początkujących – o czym warto pamiętać?

Ogród dla początkujących – o czym warto pamiętać?

Przydomowy ogród stanowi piękną ozdobę przestrzeni oraz jest doskonałym miejscem wypoczynku. Wymaga on jednak nakładu pracy i czasu. Aby zatem samodzielnie założyć ogród konieczna jest choć minimalna wiedza oraz doświadczenie. Niemniej jednak ogród dla początkujących może prezentować się niezwykle efektownie i być powodem dumy i satysfakcji.

Na co należy zwrócić uwagę zakładając ogród dla początkujących?

Przed przystąpieniem do prac ogrodniczych warto wykonać plan pożądanej przestrzeni. W ten bowiem sposób będzie można oszacować ilość koniecznych do wykonania prac oraz niezbędnych środków finansowych. Poza tym, warto zastanowić się nad tym, jaką rolę ma pełnić ogród. Może on być bowiem miejscem relaksu z oczkiem wodnym, dużym parasolem i leżakami, a może ma być pełen kwiatowych rabat.

Jakie inne czynniki należy brać pod uwagę?

Swoje wyobrażenie na temat idealnego ogrodu należy skonfrontować z własnymi możliwościami. Pod uwagę należy zatem wziąć ilość koniecznego nakładu czasu, pracy oraz pieniędzy. Samodzielne wykonywanie zadań daje dużo satysfakcji lecz wymaga znacznego zaangażowania. Z tego powodu w wielu wypadkach czynności ogrodnicze oddawane są w ręce zawodowców. W niektórych wypadkach polecane zatem będzie wsparcie ze strony projektantów lub architektów krajobrazu. Podczas planowania aranżacji ogrodu należy również brać pod uwagę warunki klimatyczne, nasłonecznienie oraz rodzaj gleby w ogrodzie. Te czynniki w dużym stopniu wpływają na możliwość wyboru odpowiednich roślin. Część z nich preferuje bowiem stanowiska intensywnie nasłonecznione, a inne z kolei dobrze rosną w miejscach zacienionych. Podczas wyboru roślin do ogrodu warto skorzystać z pomocy pracowników centrów ogrodniczych, którzy udzielą cennych rad z zakresu okresu wegetacji czy potrzeb glebowych wybranych roślin.

Czym cechuje się ładna rabata ogrodowa?

Wiele osób zakładając ogród dla początkujących decyduje się na obsianie go trawą oraz wygospodarowanie rabat z kwiatami. Podczas ich planowania i przygotowywania należy pamiętać o tym, że wybrane gatunki roślin mają zróżnicowany okres kwitnienia, różnią się kolorem kwiatów oraz wysokością. Dobrze jest zatem wybierać rośliny, których czas kwitnienia zachodzi na siebie, a rabata prezentuje się pięknie przez długi czas. Warto również decydować się na estetyczne połączenia kolorystyczne oraz rośliny, które nie utrudniają i nie zaburzają swojego wzajemnego wzrostu.

Czy wybór odpowiednich narzędzi do pracy ma znaczenie?

W przypadku zakładania oraz prowadzenia ogrodu wybór odpowiednich narzędzi na bardzo istotne znaczenie. Akcesoria powinny być zatem trwałe, poręczne oraz wygodne w użytkowaniu. W sprzedaży dostępne są tanie narzędzia ogrodnicze, które cechują się jednak dość niską trwałością. W tym przypadku lepiej zdecydować się na zakup sprzętu droższego, ale cechującego się dobrą jakością oraz odpornością na uszkodzenia. Co ważne, kosiarka lub kultywator może być kupowana przez kilka osób. W tym przypadku doskonale sprawdzi się dobra sąsiedzka współpraca oraz zakup wspólnego sprzętu. Oczywiście tańsze i częściej używanie akcesoria, takie jak choćby: grabie, sekatory, nożyce czy węże ogrodowe i zraszacze każdy dobry ogrodnik powinien posiadać na wyłączność.

Udostępnij