Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo rodzaje rolet zewnętrznych

Rodzaje rolet zewnętrznych i ich charakterystyka

Data publikacji 17 stycznia 2022


Rolety zewnętrzne, podobnie jak i te wewnętrzne, doczekały się różnych swoich odmian. W zależności od tego, czego się od nich oczekuje, na inny ich typ trzeba będzie się zdecydować. Różnice tyczą się bowiem nie tylko wyglądu, ale i własności oraz wynikającego z nich przeznaczenia. Jakie rodzaje rolet zewnętrznych są więc do wyboru?

Rolety natynkowe

Na ten moment wybierane zdecydowanie najczęściej i najchętniej. Wysoki i stały popyt zawdzięczają na pewno uniwersalnej budowie opartej na prostej, aczkolwiek praktycznej konstrukcji, za sprawą której można je łatwo wprowadzić do każdego budynku – i tego już istniejącego, i tego nowo budowanego.

Rolety natynkowe nie występują zresztą tylko i wyłącznie w budynkach mieszkalnych. Bardzo często tworzą bowiem zabudowę dla innych elementów budowlanych, takich jak altany, tarasy, balkony, a nawet i większe szafy (w nich przejmują rolę specjalistycznego i nietypowego zamknięcia). Ogólnie rzecz biorąc są więc łatwe w montażu, a przy tym wielofunkcyjne. Co nie znaczy, że od razu warto się na nie zdecydować, bo jednak inne odmiany rolet też potrafią zaoferować domownikom różne ciekawe rzeczy.

Rolety podtynkowe

W przeciwieństwie do rolet natynkowych nie są używane w istniejących już domach, a wyłącznie w tych nowo budowanych, co oznacza, że zawsze muszą zostać uwzględnione już w projekcie nowego budynku mieszkalnego. Rolety podtynkowe stają się stałym elementem konstrukcji domu. Najpóźniej można je zastosować na etapie budowy, gdy przeprowadza się montaż nadproży do rolet.

Mogłoby się wydawać, że z powodu konieczności szybkiego przeprowadzenia montażu i uwzględnienia w projekcie budowy inne rodzaje rolet zewnętrznych sprawdziłyby się lepiej od tych podtynkowych, ale jednak one mogą pochwalić się jedna wyjątkową cechą, której nie mają żadne inne rolety. Otóż w żaden sposób nie oddziałują na wnętrze budynku. W ogóle w nim nie występują, ponieważ cała skrzynka kryjąca w sobie rolety podtynkowe znajduje się zawsze na zewnątrz. Częściowo z tego właśnie powodu akurat rolety podtynkowe są uznawane za jedyny dobry wybór dla budynków pasywnych i przede wszystkim budynków (również i domów) energooszczędnych. W tych konstrukcjach zaleca je stosować sam Instytut Budownictwa, w którym pracują eksperci znający się na rzeczy, jakim można zaufać.

Rolety naokienne

Spośród wszystkich rodzajów rolet zewnętrznych one są chyba najmniej praktyczne i dlatego dziś coraz bardziej się od nich odchodzi, zastępując je albo roletami natynkowymi, albo roletami podtynkowymi. Największą wadą rolet naokiennych jest ich dość złożony system, który wymaga zamontowania ich w przygotowanej wcześniej wnęce. Konstrukcja sprawia, że skrzynka częściowo znajduje się we wnętrzu budynku i nie może zostać zabudowana. W momencie gdy z jakiegoś powodu trzeba otworzyć skrzynkę, konieczne staje się zerwanie całego przygotowanego zabudowania, co jest równoznaczne ze zniszczeniem pewnych elementów występujących wewnątrz. A gdyby tego było mało, rolety naokienne dają też kiepską izolację termiczną.

Redakcja palacnawodzie.pl

Od budowy przez urządzanie wnętrz, aż po pielęgnację zieleni - dzielę się moimi doświadczeniami, inspiracjami i praktycznymi poradami. Wierzę, że każdy może stworzyć przestrzeń, która będzie nie tylko piękna, ale i funkcjonalna.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?