Marzy Ci się ogród, w którym coś zawsze kwitnie? Bez pustych przestrzeni i przygnębiających rabat, które przez pół sezonu nie mają kwiatów? To wizja, która może się ziścić! Rabata, która cieszy oczy od marca aż do pierwszych przymrozków, a czasem i zimą, nie wymaga dużego wysiłku i czasochłonnej pielęgnacji. Zobacz, jak krok po kroku stworzyć kompozycję kwiatową, która nie tylko wygląda świetnie, ale i kwitnie praktycznie cały rok.
Dlaczego planowanie rabaty ma znaczenie?
Ogród to przestrzeń, która może żyć rytmem pór roku, kwitnąć przez wiele miesięcy, a przy tym być łatwa w pielęgnacji. Dobrze zaplanowana cieszy oko, ale też przyciąga owady zapylające – motyle, trzmiele i pszczoły. Od czego zatem zacząć? Całe planowanie rabaty bylinowej opiera się na wyborze stylu i sprawdzeniu warunków terenowych.
Jak sadzić rośliny w zależności do stanowiska?
-
Masz do zagospodarowania obszar wyeksponowany na słońce? W takich miejscach dobrze sprawdzą się lawenda, jeżówka i rozchodnik.
-
Na cienistych i półcienistych stanowiskach świetnie rośnie funkia oraz żurawka. To także dobra lokalizacja dla tawułki.
-
Na glebach lekkich i suchych przyjmie się m.in. rozchodnik, perovskia, szałwia omszona, kocimiętka czy przetacznik.
-
Wilgotna, żyzna ziemia? Idealna dla bylin o bujnym wzroście, np. paproci.
Jak dobrać rośliny, aby coś zawsze kwitło?
Sekret rabaty kwitnącej cały sezon tkwi w różnorodności terminów kwitnienia. Jeśli zadbasz o to, aby rośliny pojawiały się w określonych miesiącach, zawsze będziesz mieć coś ciekawego na rabacie. Wiosna to czas niskich bylin i roślin cebulowych. Krokusy, narcyzy czy tulipany, dodadzą przestrzeni koloru. Latem królują natomiast rośliny o intensywnych barwach i zapachach np.. jeżówki, rudbekie, floksy i malwy. Jesień to czas, kiedy w ogrodzie pojawiają się astry, dalie, chryzantemy i zawilce japońskie – te ostatnie kwitną aż do przymrozków.
Jak łączyć typy roślin?
Rabata całoroczna nie obejdzie się bez mieszania roślin. Cebulowe są sadzone jesienią i wydają pierwsze kwiaty wiosną. Trzonem kompozycji są byliny, które wracają co roku. Tło dla kompozycji stanowią trawy i rośliny zimnozielone.
Jak to może wyglądać w praktyce?
-
Marzec: krokusy, przebiśniegi.
-
Maj: tulipany, piwonie, serduszki.
-
Lipiec–sierpień: jeżówki, rudbekie, dalie.
-
Wrzesień–listopad: astry, zawilce, miskanty.
-
Grudzień: ciemierniki.
Rabata przez cały sezon – bez tajemnic
Piękna rabata, która kwitnie od wczesnej wiosny po jesień, to kwestia dobrego planu. Przede wszystkim postaw na różnorodność terminów kwitnienia oraz uwzględnij warunki (słońce, cień czy wilgoć). Nie bój się mieszać różnego typu roślin i eksperymentować z kolorami. A nade wszystko wybieraj sadzonki wyłącznie od sprawdzonego dostawcy.
Artykuł sponsorowany