Ozdoby do ogrodów i na werandy – inspiracje
Data publikacji 18 stycznia 2022
Urządzaniu ogrodów i zewnętrznych elementów domu powinniśmy poświęcić tyle samo uwagi, co jego wnętrzu. Aby stworzyć magiczny zakątek, zachęcający do spędzania w nim czasu z kawą i dobrą książką prawie niezależnie od pogody, niekoniecznie potrzeba dużego nakładu pracy i środków, wystarczą chęci i odpowiedni projekt. Zapoznaj się z kilkoma pomysłami i inspiracjami na urządzenie ogrodu i werandy!
Bajkowa atmosfera
Każdy, komu marzy się pachnący i kolorowy ogród, ale nie ma czasu lub zacięcia do opieki nad starannie zaplanowanymi rabatkami, może stworzyć na swojej działce bardziej swobodny, „zapuszczony” ogród w stylu angielskim. Dobrze komponują się w nim rośliny naturalne dla naszego klimatu i niewymagające wiele opieki, ścieżki i ozdoby z naturalnych kamieni, a zamiast krótko przyciętego, jednostajnego trawnika – bujna łąka kwietna.
Pod nazwą łąka kwietna kryją się zyskujące coraz większą popularność trawniki złożone z wielu gatunków traw i kwiatów polnych. Oprócz funkcji estetycznej, łąki kwietnie wielokrotnie lepiej niż jednogatunkowe trawniki utrzymują wilgoć w glebie, więc wymagają znacznie rzadszego podlewania, a kosi się je tylko kilka razy w roku, i to niezbyt krótko, żeby nie ściąć kwiatów. Dodatkowo łąki kwietnie zwiększają różnorodność biologiczną w miastach.
Rzeźby i światła
Ładnym i stylowym dodatkiem do magicznego ogrodu mogą być rzeźby, także te naturalne. Jeżeli z rzeźbami ogrodowymi kojarzą nam się jedynie kiczowate krasnale i zwierzątka, to znaczy, że nie mieliśmy jeszcze okazji obejrzeć takich, które naprawdę pomogą nam w wyczarowaniu atmosfery. Kamienne i drewniane, ozdobne przedmioty mogą pełnić również funkcję użytkową, jako poidełka dla ptaków, siedziska czy domki dla owadów zapylających nasze kwiaty. Pozostawione w konkretnym miejscu, duże kamienie naturalne, stopniowo zarastające mchem również mogą stanowić swego rodzaju rzeźbę.
Obecnie pojawia się na rynku coraz więcej rodzajów ogrodowych lamp solarnych. To świetne rozwiązanie z kilku powodów – nie wymagają podpięcia do źródła prądu, a więc prowadzenia kabli z domu, możemy ustawić je w dowolnym miejscu i swobodnie przestawiać, są ekologiczne i ekonomiczne. A występują już we właściwie dowolnych formach, są solarne girlandy lampek, świecące kule i zgrabne staroświeckie latarenki. Na pewno bez problemu znajdziemy takie, które wpasują się w styl naszego ogrodu.
Kwestia werandy
Wystrój werandy powinien harmonizować z wyglądem ogrodu. Wspólnymi elementami mogą być na przykład ten sam rodzaj drewna wykorzystany do mebli na werandę i do elementów wyposażenia ogrodu, rodzaj oświetlenia czy ozdób. Możemy wprowadzić wspólny motyw, przykładowo – jeśli mamy w ogrodzie domki dla dzikich pszczół, czemu by nie umieścić wizerunków tych sympatycznych owadów na werandzie? A jeżeli podobają nam się rzeczne kamienie i interesujemy się feng shui, możemy bez dużego nakładu pracy stworzyć z nich kompozycje w ogrodzie i na schodkach werandy. Pamiętajmy, aby całość była spójna, a wszystko inne zależy już od naszej wyobraźni.